Cizreliler Kutlu Doğum'u kutladı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenen mevlit programı yoğun ilgi gördü.

Cizreliler Kutlu Doğum'u kutladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

2014 yılının ilk Kutlu Doğum etkinliği Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlendi. Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her sene düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, Cizre’nin yaz aylarının sıcak olmasından dolayı bu sene erkene alındı.

Kırmızı Medrese arkasında bulunan boş alanda yapılan Kutlu Doğum etkinliğine yoğun katılım oldu. Etkinliğe katılanlar zaman zaman tekbirler getirdi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kutlamada Türkçe ve Kürtçe ilahiler okundu. Program kapsamında Kürtçe mevlit okunması katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Programa konuşmacı olarak katılan Molla Beşir Şimşek, Kürtçe olarak İslam kardeşliğinden bahsederek Hz. Muhammed (s.a.s)'in yaşantısını anlattı.

Öte yandan, okunan Kürtçe ilahiler arasında söylenen hareketli ilahiler eşliğinde erkekler halay çekti. İlahiler eşliğinde halay çeken gençler, zaman zaman kendilerinden geçercesine eğlendi. Okunan ilahiler sonrası dua okundu. Duadan sonra daha önce Kutlu Doğum münasebetiyle düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2014, 19:47
banner53
YORUM EKLE

banner39