banner39

Çocuk Vakfı köy çocuklarını yazarlarla buluşturuyor

Çocuk Vakfı, köylerdeki okullarda yoksul çocukların kalem, defter, kitap gibi eğitim gereçleri ihtiyacı karşılanacak ve onları yazarlarla buluşturacak

Genel 12.03.2015, 11:12 12.03.2015, 11:16
Çocuk Vakfı köy çocuklarını yazarlarla buluşturuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çocuk Vakfı'nın kuruluşunun 25. yılı için hazırlanan "Köy Okulları Sosyal ve Kültürel Programı" kapsamında, bin köy okuluna kitap ve eğitim materyali gönderilecek, yazarlar çocuklarla buluşturulacak. 

Vakıftan yapılan açıklamada, köy okullarında okuyan, ders kitabı ve televizyon dışında medyaya erişme imkanlarından yararlanamayan çocukların sosyal ve kültürel desteğe ihtiyacı bulunduğu belirtildi. 

Taşımalı eğitim uygulaması nedeniyle köy okulları geleneğinin ortadan kalkmak üzere olduğu, öğrenci sayısının da azaldığı kaydedilen açıklamada, sınıf kitaplıklarından ve okul kütüphanelerinden yoksun eğitim gören çocukların sosyal ve kültürel bakımından desteklenmesinin önemine işaret edildi.

Bu kapsamda, vakfın kuruluşunun 25. yılı için "Kitaplarımızı Gönderiyoruz Geleceğimizi Paylaşıyoruz" sloganıyla eğitim programı hazırlandığı aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"Programla bin köy okuluna ulaşılması ve çocuk edebiyatının seçkin örnekleri ile çocuklara okuma alışkanlığı ve edebiyat sevgisi kazandırılması amaçlanıyor. Programla okullardaki yoksul çocukların kalem, defter, kitap gibi eğitim gereçleri ihtiyacı karşılanacak. Ders kitabı dışında kitapla buluşmamış çocuklara öncelik verilecek. Köy okullarında çocuk kitabı yazarları ile öğrenciler için buluşma programları ve okuma saatleri düzenlenecek. Herkes dilediği bir köy okuluna kalem, defter, kitap ya da okulların talep ettiği eğitim materyallerini gönderebilecek.

Ayrıca, isteyenler köy okullarının birinde kendi adına kütüphane kurabilecek. Vakfın köy okullarına yönelik sosyal ve kültürel destek programı, 'çocuk gönüllüleri' ile gerçekleştirilecek. Sponsorların köy okullarına ulaşmalarına yardımcı olunacak."

Açıklamada, programa, kişi, kurum ve kuruluşların yanı sıra yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılabileceği belirtilerek, bağışta bulunanların isimlerinin, isteklerine göre vakfın sitesinden duyurulacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?