Çocukla Tatil Yapmak İçin

Çocuklu aileler tatilde nelere dikkat etmeli, nereye gitmeli, çantaya neler koymalıdır? Ramazan bayramı yaklaşırken, bu bilgiler işinize yarayacak.

Çocukla Tatil Yapmak İçin

Geçen yaza kadar sırtınızda bir çanta, iki pantalon ve üç tişörtle tatile çıkarken artık yolunuza ‘anne-baba’ olarak mı devam ediyorsunuz? Dert etmeyin, yalnız değilsiniz. Zira Türkler, çocuklarla tatile çıkma planı yapan aileler arasında açık ara Avrupa birincisi...

Uçak bileti satan bir şirketin verilerine göre, yüzde 43 ile birinci sıradayız. Arkamızdan Danimarka geliyor. Yani çocuklu tatil bizim için bu hayatın kaçınılmaz bir gerçeği... Çocuklu tatil konusunda tecrübesiz iseniz bu bilgileri kulak arkası etmeyin...

Nasıl bir yer olsun?

Yer ararken anne-baba olarak temel bir konuda karar vermelidir. Bol yıldızlı, çocuklar için parkları, yuvaları olan tatil köylerine mi gideceksiniz, yoksa lüksten uzak, tabiatla iç içe bir tatile mi? Üçüncü bir seçenek de sezonluk kiralık evler, devremülkler...Üç seçeneğin de hem iyi hem kötü yanları var. Lüks tatil köylerinde çocukları oyalayabilecek her türlü imkân mevcut: Spor sahaları, oyun salonları ve onunla ilgilenen çalışanlar... Mütevazi tatillerde böyle bir imkân olmamakla birlikte çocuğunuzla sizden başka ilgilenen de olmayacaktır. Ama yıldızsız otellerde yapılan tatilin de olumlu yönleri var. Uzun tabiat yürüyüşleri yapmak ve çocuğunuzla birlikte keşfedebileceğiniz yeni şeylerin zevkini yaşamak da size ve çocuğunuza unutulmaz bir tatil yaşatabilir. Tatil yapmak için uzun bir zaman varsa devremülkler de iyi bir seçenek olabilir. İstediğiniz kadar yayılabilir, rahat bir ev ortamında tatilinizi daha rahat geçirebilirsiniz. Devremülk tutarken veya pansiyonda kalırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sağlık merkezlerine yakın yerler tercih etmek olacaktır.Nereye gitmeli?

“Hem tatil köyü olmasın hem rahat edelim’ diyenler için Bitez uygun. Deniz güzel ve sığ, her yer ayak altı. Eczanesi, doktoru, dondurmacısı var. Bir de ‘hamburger-patates-kola’ aldınız mı, bu kadar işte... Bitez’in yanı sıra Didim Altınkum, Antalya Konyaaltı, Çeşme Ilıca çocuklu aileler için en uygun mekânlar... Tatilinizi bu veya benzer “kumlu ve sığ” plajlara yakın yerlerde geçirmenizde fayda var. Uzmanlar serin denizleri çocuklar için çok fazla tavsiye etmiyorlar. Aynı şekilde fazla dalgalı ve hırçın denizler de tehlikeli olduğu için sakıncalıdır.Ya hasta olursa?

Yaz aylarında en fazla görülen çocuk hastalıkları güneş çarpması, ishal ve deri hastalıkları. Uzmanlar çocukların saat 10.00 - 16.00 arasında güneş ışığından uzak tutulmasından yana. Ek olarak bol sıvı tüketilmesi ve güneş kremi kullanılması gerekiyor. Tehlike arz eden bir başka durum da böcek ısırıkları. Bu yüzden ısırıklara karşı ilaçlar valizde olmalıdır.

Havuz mu deniz mi?

Havuz daha kontrollü bir alan olmasına rağmen deniz bir adım öndedir. Havuz düşünüyorsanız, hijyen konusunda emin olmanız gerekiyor. Fazla klorlanmış havuzlar deri, kulak ve gözde alerjik hastalıklara sebep olabiliyor. Ayağa batabilecek deniz canlılarına dikkat etmek kaydıyla deniz çocuklar için daha sağlıklı. Ayrıca havuz kenarı kaygan bir hal alabiliyor. Bu sebepten çocuğunuzun sandaletli olmasına dikkat etmek gerekiyor.Bunları da unutmayın:

1) Çocuğunuz alerjik bir bünyeye sahipse çarşaf, yastık kılıfı, havlu gibi eşyaları yanınızda götürmenizde fayda var. Farklı bir deterjanla yıkanmış eşyalar çocukları rahatsız edebilir.

2) Yemeği için gerekli olan malzemeler (kaşık, biberon vs.) alınmalı.

3) Yazlık bir yere gidilse dahi, her havaya uygun birkaç kıyafet alınmalı. Çocuk bu, geceleri üşür.

4) Tatile çıkarken (sağlık birimine uzak bir yere gidiyorsanız) yanınıza ecza dolabından hallice bir ilaç çantası almanız gerekiyor.

5) Tuvalet eğitimini tamamladıysa ona özel bir lazımlık işe yarayabilir. Çocuğunuz evde normal tuvaleti kullanmaya başladıysa bile farklı bir tuvalete uyum sağlayamayıp tatilde zor anlar yaşatabilir.

6) En sevdiği bebek, boya defteri, oyun hamuru gibi oyalayıcı şeyler de çocuğunuzla çıkacağınız tatilde hayat kurtarıcı olabilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 21:06
banner53
YORUM EKLE

banner39