banner39

'Çok su içmek faydalı' tezi efsaneymiş

Ünlü beslenme uzmanı Dr. Margaret McCartney, NHS'nin günde 6 ya da 8 bardak su içilmesi tavsiyesinin "sadece saçma olmadığını, baştan başa çürütülmüş saçmalık" olduğunu ifade etti

Gündem 14.07.2011, 07:36 14.07.2011, 07:36
'Çok su içmek faydalı' tezi efsaneymiş

Çok su içmenin böbreklere iyi geldiği, kilo vermeye yaradığı ve sağlık için iyi olduğunun gerçeği yansıtmadığı iddia edildi.

İngiltere'de Milli Sağlık Servisi NHS'yle ülkenin önde gelen doktorlar ve beslenme uzmanları günde 1,2 litre su içilmesi tavsiyesinde bulunsalar da artık uzmanlar, çok su içmenin sağlık problemlerini giderdiğine dair bilimsel açıdan herhangi bir delil olmadığını, su kaybı tehlikesinin de bir "efsane" olduğunu bildirdi.

Ünlü beslenme uzmanı Dr. Margaret McCartney, NHS'nin günde 6 ya da 8 bardak su içilmesi tavsiyesinin "sadece saçma olmadığını, baştan başa çürütülmüş saçmalık" olduğunu ifade etti.

British Medical Journal'da bir rapor yayımlayan Dr. McCartney, bilimsel araştırmaların, susuz olunmadığı halde su içilmesinin konsantrasyon açısından iyi olmadığını; aksine konstatrasyonu bozduğunu, şişelenmiş sulardaki kimyasalların da sağlık için kötü olabileceğini gösterdiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?