banner15

Çokuluslu sanal dolandırıcılık

İsviçre merkezli bir bankanın internet sitesini birebir kopya ederek dolandırmışlar. 3.9 milyon Euro'luk vurguna beş yıl hapisli karapara davası açıldı

Çokuluslu sanal dolandırıcılık

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsviçre merkezli Arner Bank'ın internet sitesini birebir kopya ederek Vietnamlı bir şirket ile Yunanlı bir işadamını 3.9 milyon Euro dolandırdıkları iddia edilen 2 Azeri ile 1 Makedon vatandaşı hakkında 5'er yıla kadar hapis istemiyle karapara davası açıldı.

Hürriyet'in haberine göre, Vietnam merkezli Thanh Son Dai Do Company şirketini 1.4 milyon Euro ve Yunanlı işadamı Papas Grigorios'i 2.5 milyon Euro dolandırdığı iddiasıyla yargılandıkları davada mahkûm olan Azeri Aflatun Abdullayev, Khosrov Baghirov ile Makedon Saşa Jovanovski için Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin Vietnamlı şirket ile Yunanlı işadamını 3.9 milyon Euro dolandırdıkları, sahibi oldukları şirket hesabına değişik tarihlerde gelen bir kısım para havalelerinin kaynağının tespit edilemediği belirtildi.

Gelir dolandırıcılıktan

İddianamede, NT Uluslararası Ticaret ve Danışmanlık şirketinin hesaplarına 8 gün içinde yurtdışından yapılan havalelerden toplam 2 milyon 787 bin Euro'nun nitelikli dolandırıcılık suçunun işlenmesi suretiyle elde edilen gelir olduğu ileri sürüldü. Söz konusu gelirin 938 bin Euro'luk kısmının şüpheliler Saşa Jovanovski ve Khosrov Baghirov'un talimatları gereği 3 ay içinde 4 ayrı havale ile yurt dışına çıkarıldığı öne sürülen iddianamede, kalan paranın çeşitli yöntemlere tabi tutulmak suretiyle kaynağı ile bağının koparıldığı ileri sürüldü. İddianamede, şüphelilerin "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılandıkları mahkemedeki verdikleri bilgilere yer verilerek, Saşa Jovanovski ve Khosrov Baghirov'un "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklaması" suçunun işlenmesi için kendilerini Aflatun Abdullayev'in azmettirdiğini ileri sürdükleri belirtildi.

İddianamede, Saşa Jovanovski'nin hesabına yatırılan 260 bin Euro ve yine bu şüpheli adına kayıtlı 1997 model yatın suç geliri edinildiği öne sürülerek, bu para ile yatın müsadere edilebileceği belirtildi. İddianamede, Saşa Jovanovski'nin eşi F.P.J. adına kayıtlı Land Rover marka arazi taşıtının bedelinin önemli bir kısmının suç geliri ile karşılandığı ve bu taşıtın gerçekte Saşa Jovanovski'ye ait olduğu ileri sürülerek, müsadere edilmesi istendi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 10:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35