Çölleşmeyi geleneksel usullerle yenen adam!-FOTO

Burkino Faso'da yaşayan Yacouba Sawadogo isimli 80'li yaşlarındaki yaşlı çiftçi, herkesin alay ettiği geleneksel usulleri kullanarak, tek başına "çölleşmeyi" durdurdu

Çölleşmeyi geleneksel usullerle yenen adam!-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika'nın en büyük sorunlarından biri olarak bilinen çölleşmeye karşı bilim dünyasının şu ana kadar yürüttüğü çalışmaların nedereyse tamamına yakını başarısız olurken, kıtanın ücra köşelerinden birinde yaşlı bir çiftçinin uyguladığı yöntem görenleri hayretler içnide bıraktı. Yaşlı çiftçinin uyguladığı yöntem, eski olması nedeniyle ilk başlarda hor görüldü; ancak başarıya ulaşıldığı görülünce herkesin takdirini kazandı.

Burkino Faso'da yaşayan Yacouba Sawadogo isimli 80'li yaşlarındaki yaşlı çiftçi, herkesin alay ettiği geleneksel yöntemleri kullanarak, tek başına "çölleşmeyi" durdurdu. Sawadogo, bilimadamlarının ve çevre kuruluşularının bile çaresiz kaldığı çevre sorunlarına geleneksel yöntemlerle çözüm üretmeyi başaran bir kahraman olarak biliniyor.

Bölgedeki toprak, uzun yıllar içinde aşırı ekim, aşırı otlatma ve aşırı nüfus yoğunluğu nedeniyle giderek sertleşmeye, verimsizleşmeye ve sonunda çölleşmeye başlamıştı. Uusal ve uluslararası araştırmacılar tarafından uzun yıllardır devam eden çalışmalar ise, toprağı kurtarmak için yeterli olmuyordu. Sawadogo çölleşmeye karşı kendi geleneksel yöntemleriyle savaşmaya karar verene kadar... 


Yacouba'nın kullandığı teknikler oldukça eski olduğu için bölgedeki çiftçiler tarafından alay konusu oluyordu. Fakat yıllar içinde ferk edildi ki, Yacouba'nın inatla uyguladığı teknikler, ormanı yeniden var etmeyi, toprağı yeniden zenginleştirmeyi başarmıştı.

"ZAİ TEKNİĞİ"

Yacouba'nın eski tekniği eski Afrika tarım pratiği olan "Zai" tekniği... Önce sertleşmiş zemine büyük bir çukur açılıyor, sonra içine bitki artıkları ve gübreden oluşan bir karışım yerleştiriliyor. İçine ise bölge şartlarına uygun, dayanıklı ağaç türlerinin tohumlarını konuyor. Yağmurlu mevsimlerde suyu emen ve muhafaza eden delikler, kurak dönemlerde bitki için gereken nem ve besini sağlıyor. Zai tekniğine göre, zeminin 'kurak mevsimde' hazırlanması gerekiyor. Bu da bölgede uygulanan tekniğin tam tersiydi. Hiç kimse inanmasa da, o inatla çalışmayı sürdürdü. 20 yıl içinde kuraklıktan zarar görmüş 120 dönümlük kurak araziyi, 60 ayrı tür ağaçtan oluşan yeşil bir alana dönüştürmeyi başardı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 15:24
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafirim
misafirim - 7 yıl Önce

yahu bi haber okuyacağız 4-5 paragraf aynı muhabbeti evirip çevirip yazmışsınız. anladık adam herkesin alay ettiği yöntemle çölleşmeyi durdurmuş.. bi sadede gelememişsiniz yaa..

Adem
Adem - 7 yıl Önce

Tek surekli takip ettigim haber sitesi dunyabulteni ancak bir onceki yorum yapan kisinin soyledigi gibi "herkesin alay ettigi meselesi" 4 kere yazilmis. Dunyabulteni sitesinin diger siteler gibi, haberleri gereksiz yere uzakmasini yakistiramiyorum. Tesekkurler

banner39