banner39

Çubuklu, Özkök ve Büyükanıt'ı işaret etti

Ergenekon sanığı Hıfzı Çubuklu, Genelkurmay bünyesinde kurulan sitelerle ilgili olarak Büyükanıt ve Özkök'ü işaret etti

Genel 28.05.2012, 15:45 28.05.2012, 15:45
Çubuklu, Özkök ve Büyükanıt'ı işaret etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının duruşmasında taleplerin alınmasına devam ediliyor. Ergenekon davası ile birleştirilen İnternet Andıcı davasının tutuklu sanığı Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bir saldırı olduğunu, bunu etkisiz kılmak ve karşı faaliyette bulunmak için İnternet Bilgi Değerlendirme Merkezi kurulduğunu söyledi. Bu merkezin 1998 yılında faaliyete geçtiğini belirten Çubuklu, "Bu faaliyetler hassas konular olduğu için Genelkurmay Başkanlığı adının saklı kalması gerektiği değerlendiriliyor. Nitekim hayali isimler üzerinden internet sitesi kurulması da bu olsa gerek. Bunun illegal olmadığı dosyada mevcut." dedi.

2009 tarihli andıç emri ile illegal olduğu iddia edilen sitelere hukuk koruması sağlandığı iddiasına da değinen Çubuklu, bu iddianın ise elle tutulur bir yanı olmadığını savundu. Çubuklu, bu sitelerde yayınlanan bazı haberlerin AK Parti aleyhine açılan kapatma davasına delil olarak sunulduğu iddialarına da değindi. Çubuklu, 17 Ocak 2012 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu'ndan gelen yazıya göre kullanılan tek haberin 2007 tarihli 'Apronda Namaz Şov' isimli haber olduğunu açıkladı. Bu haberin, sitede yayınlanmasından 1 ay önce, 27 Eylül 2007 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde çıktığını belirten Çubuklu, 'irtica.org' sitesine de 23 Ekim 2007 tarihinde kaynak gösterilerek konulduğunu söyledi.

Bu habere bakıldığında olayın doğru olduğu ve ilgililer hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Çubuklu, gereğinin yapıldığının anlaşıldığını dile getirdi. Çubuklu, "Daha da önemlisi bu haberin tarihi, AK Parti kapatma davasının açıldığı tarihe ve Anayasa Mahkemesi'nce verilen kararın tarihine bakıldığında bunların hepsi benim andıcı parafladığım tarihten çok öncesine aittir." dedi.

'Apronda namaz şov' haberinin, Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde internet sitesine konulduğuna işaret eden Çubuklu, "O tarihteki görevliler hakkında hiçbir işlem yapılmadan, bu olaydan haberi olmayan kişiler hakkında dava açılması ceza hukukunun şahsiliği prensibi ile bağdaşmamaktadır. Bu kapsamda, 2007-2008 yıllarında işletilen 2 sitede AK Parti aleyhine çeşitli basın kuruluşlarında yer alan haberlerin bulunması etik olarak kabul edilebilir bir durum değildir. Ama bu durumun benim sorumluluğumla bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır." şeklinde konuştu.

Dava konusu internet sitelerinin 1998 yılında kurulduğunu belirten Çubuklu, "Sadece bizi yakaladınız. irtica.org 1 Nisan 2006 tarihinde kuruldu. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök; biliyorsunuz." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?