banner15

Çukurca saldırganı 22 PKK'lı yakalandı

Çukurca katliamını gerçekleştiren 22 PKK'lı, düzenlenen operasyon sonucu silahlarıyla birlikte yakalandığı iddia edildi, Hakkari Valisi ise olayı doğrulamadı.

Çukurca saldırganı 22 PKK'lı yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde biri binbaşı 8 asker, bir korucunun hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden 22 tanesinin saklandıkları köyde, silahlarıyla birlikte ele geçirildiği ileri sürüldü.

Cihan Haber Ajansı operasyonu jandarma timlerinin yaptığını belirtirken başka bir ayrıntı vermedi.

Hakkari Valisi Muammer Türker, düzenlenen operasyonlarda 22 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerden bazılarının Çukurca'daki saldırıda teröristlere yardım ettiğinin belirlendiğini kaydetti.

Bu arada Milliyet'in haberine göre, Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin, PKK'nın bölgede gerçekleştirdiği eylemlere yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde, Hakkari kent merkezi ile merkeze bağlı köylerdeki bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, 17 Ağustos'ta 8 asker ile 1 korucunun hayatını kaybettiği Hakkari-Çukurca karayolundaki patlama ile ilgili PKK'lı teröristlere yardım ettikleri öne sürülen şüphelilerin de aralarında yer aldığı 22 kişi gözaltına alındı. Zanlıların İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

VALİ TÜRKER: "TERÖRİSTLERİN YAKALANDIĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİL"

Öte yandan Hakkari Valisi Muammer Türker ise, 8 asker ile 1 korucunun hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren 22 teröristin silahlarıyla birlikte yakalandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Vali Türker, "Bu şüpheliler, Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin terör örgütü PKK'nın gerçekleştirdiği eylemlere yönelik yaptığı soruşturma kapsamında, il merkezi ve merkeze bağlı köylerdeki adreslerinde gözaltına alınan kişiler. Gözaltına alınanlar arasında, 8 asker ile 1 korucunun şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren teröristlere yardım ettikleri iddia edilen kişilerin de bulunduğu ifade ediliyor. Ancak saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin silahlarıyla birlikte ele geçirildiği iddiaları doğru değil" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 07:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35