banner39

Cuma hutbesi 3 dilde okundu

İzmir'de bu yıl 18.'si düzenlenen MARBLE-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı sebebiyle Cuma namazında hutbe önce Arapça sonra İngilizce ve en son Türkçe olarak okundu.

Genel 24.03.2012, 00:20 24.03.2012, 00:20
Cuma hutbesi 3 dilde okundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir'de bu yıl 18.'si düzenlenen MARBLE-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı sebebiyle Cuma namazı hutbesi 3 dilde okundu. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen misafirler, uygulamadan memnun şekilde camiden ayrıldı.

MARBLE-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, dünya mermer sektörünü İzmir'de buluşturdu. 42 ülke ve 38 ilden 265'i yabancı bin 163 firmanın katıldığı fuardaki Cuma namazında 3 dilde vaaz verildi.

Gelen misafirlerin Cuma hutbesinden istifade edebilmeleri için hutbe önce Arapça sonra İngilizce ve en son Türkçe olarak okundu. 5 yıldır Fuar Mescidi'nde görev yapan imam Hilmi Balcı uygulamayı Konak Müftüsü Zeki Aksoy ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi. İmam Balcı, Fuara gelen yabancı misafirlerin okunan hutbeden istifade edebilmeleri için 3 dilde okuduğunu söyledi.

"Ticaret Ruhu" başlıklı hutbeyi okuyan imam Balcı şunlara değindi: "Ticaret üretici ile tüketici arasında kurulan bir köprüdür. Kurulan bu ticari köprüler sebebiyle insanlar ve ülkeler arasında ilişki ve iletişim kurulmaya başlar. Dinimiz İslam ticareti helal saymış ve teşvik etmiştir. Dinimizin teşvik ettiği ticaretin ruhunda doğruluk yatmaktadır. İnsanların bir ruhu olduğu gibi, mesleklerinde bir ruhu vardır. Ticaret mesleğinin ruhu ise doğruluktur. Eğer bir Müslüman ticareti ruhuna uygun olarak dosdoğru yaparsa Peygamber Efendimizin iltifatına ve müjdesine nail olmuş olur."

3 dilde okunan hutbenin çalışmalarını kısa sürede tamamladıklarını ifade eden Konak Müftüsü Zeki Aksoy ise, "Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na dünyanın dört bir yanından misafir geldi. Gelen misafirlerin hutbeden faydalanmaları için 3 dilde okundu. Fuar mescidinde hutbenin ardından Cuma namazlarını kılan misafirler uygulamadan çok memnun oldu." şeklinde konuştu.

Cuma namazının ardından camiden ayrılan cemaate, 3 dilde okunan hutbeden yaklaşık 2 bin tanesi hadis yazılı güllerle birlikte dağıtıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?