banner39

Cumhurbaşkanı: Bu sınırları gönülden kabul etmedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa'da Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan "Cumhuriyet bizim ilk değil, son devletimizdir. Bu devletin sınırlarını gönüllü olarak kabul etmiş de değiliz" dedi.

Genel 22.10.2016, 17:54 22.10.2016, 17:54
Cumhurbaşkanı: Bu sınırları gönülden kabul etmedik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu devletin sınırlarını gönüllü kabul etmiş değiliz dedi.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Cumhuriyet bizim ilk değil, son devletimizdir. Bu devletin sınırlarını gönüllü olarak kabul etmiş de değiliz. Unutulmamalıdır ki Cumhuriyeti kuran kadronun çok önemli bir bölümünün dahi doğduğu, büyüdüğü topraklar yeni devletimizin sınırları dışında kalmıştır.

Bazen en büyük ihanetler şerden çıkıyor. Bu konuda milletimle aynı şeyi düşünüyorum. Diyorum ya parlamentoda bu karar (idam) geçerse ben bu kararı onaylarım. Çünkü devlet kendisine karşı işlenen suçları af yetkisinde. Kişilere karşı işlenen suçları biz affedemeyiz. Tek parti döneminde bu millete yapılan en büyük yanlış kültürüyle bağlarının zayıflatılmasıdır. Tam bir cahil cesareti ile Türkiye'nin Irak ile Suriye ile Bosna ile ne işi olabilir diyorlar. Bu coğrafyalar canımızın birer parçasıdır. Bizim oraları hissetmemiz mümkün mü? Öyle karanlık bir dönem ki kayıplarımızın sayısını bile çıkaramamışız. Bu acılar kalbimizde bunu unutamayız.

"BİRİLERİ BİZE GEÇMİŞİMİZİ UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR"

Kültür sıradan bir olay değil. Kültür, ecdaddan devralınan maddi ve manevi mirasın tümüdür. Birileri çıkmış bize geçmişimizi toptan unutturmaya çalışıyor. Biz unutsak da tarih unutmuyor. Malesef bir dönem, bu büyük milleti kendi tarihinden koparmak için kasıtlı bir politika izlenmiştir. uzun yıllar boyunca öyle çarpık bir eğitim sistemi vardı ki gençliğimiz bu milletin geçmişinin 90 yıldan ibaret olduğunu sanıyor. Uyuya uyuya yata yata bir nesil büyür mü? Olsa olsa karpuz tarlasında karpuz büyür.

Aklını ve gönlünü Pensilvanya'daki şarlatana teslim edenlerin bu milletle bir bağı kalmamıştır. Bugün Türkiye 15 Temmuz sabahından daha büyüktür, bu böyle biline.
Birileri diyor ki bunlara zulmediyorlar. Ne zulmü be! Adalete verdikleri hesap yetmeyecek. Bu çetenin ömrü millete hesap vermekle geçecek. Ben şahsıma yönelik her türlü hakareti affedebilirim ama milletime yönelik hiçbir ihaneti affetme üstünü örtme hakkım yoktur. FETÖ tüm kutsallarımıza ihanet etmiştir. Bursa'dan soruyorum size FETÖ'yü, bu örgütün mensuplarını affedebilir miyiz? Affedemeyiz.

17-25 Aralık'tan sonra örgütün içinde kalmaya devam edenler bedelini göze alarak bu tercihte bulunmuşlardır. 15 Temmuz'dan sonra bildiklerini anlatmayan örgüt mensupları masum değildir. Onlarla bağlantısı olanlar bildiklerini anlatmasanız sizi de cezaevine tıkarız. Artık bu milletin yakasını bırakın. Sırtında kambur olmaktan vazgeçin. Bu musibetten kurtuldukça Türkiye'nin önü açılıyor. PKK terör örgütüne karşı da tarihimizin en etkili operasyonlarını gerçekleştiriyoruz.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü