banner39

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan'a gitti

Cumhurbaşkanı Gül, beraberinde bakanlar, işadamları, milletvekilleri ve gazetecilerden oluşan heyetle Macaristan'a gitti

Genel 16.02.2014, 14:21 16.02.2014, 15:13
Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan'a gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaretler için THY'ye ait özel uçakla saat 14:10'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitti.

Cumhurbaşkanı Gül'ü Esenboğa Havalimanı'ndan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve diğer yetkililer uğurladı.

Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile işadamları, milletvekilleri ve gazetecilerden oluşan heyet de Macaristan'a gitti.

Havaalanında yaptığı açıklamada  Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'in daveti üzerine üç günlük resmi ziyaret için Budapeşte'ye gittiğini anımsatan Gül, ziyarette kendisine Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, milletvekilleri, kültür basın ve iş dünyası temsilcileri ve bürokratlardan oluşan heyetin eşlik edeceğini belirtti.

Macaristan ziyaretinin, dönemin Cumhurbaşkanı Pal Schmitt'in 14 -17 Kasım 2011 tarihinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliğini taşıdığını kaydeden Gül, Macaristan'da Cumhurbaşkanı Ader'in yanı sıra Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya geleceğini belirtti.

Merkezi Avrupa'nın önemli ülkelerinden olan Macaristan ile tarihi dostluk ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin ve derinleştirilmesinin arzu edildiğini dile getiren Gül, Macaristan'ın da bu yönde güçlü bir iradeye sahip olduğunu vurguladı.

İki ülke ilişkilerinde güçlü bir ivme yakalandığına işaret eden Gül, Macaristan Başbakanı Orban'ın aralık ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulduğunu, ilk toplantının Orban ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Gül, şöyle konuştu:

"Ziyaretim, eski dost ve NATO bünyesinde müttefiki olmanın yanı sıra stratejik ortak konumundaki Macaristan ile ilişkilerimizin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesine vesile olacaktır. Macaristan ile siyasi düzeyde mükemmel olarak nitelendirebileceğimiz ilişkilerimizi, ekonomik ve ticari alanda kaydedilecek başarıyla da taçlandırmak arzusundayız.

Öncelik olarak 2 milyar dolar seviyesinde bulunan ticaret hacmimizi ve karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Bu anlayışla heyetimde Türk iş dünyasının Macar iş alemiyle yeni ortaklıklar kurmaya ilgi gösteren seçkin temsilcileri de bulunmaktadır. Ben de ziyaretim vesilesiyle Budapeşte'de düzenlenecek Türk-Macar İş Forumu'na iştirak ederek Türk ve Macar iş adamlarına hitap edeceğim, onları daha çok ticaret ve yatırım için teşvik edeceğim."

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?