banner39

Cumhurbaşkanı Gül'den Suriye açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'nin kimyasal silahları teslim etme konusundaki adımı için "Olumlu ama bir taktik olmamalı" uyarısında bulundu

Genel 11.09.2013, 13:19 11.09.2013, 13:21
Cumhurbaşkanı Gül'den Suriye açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’nin kimyasal silahtan arındırılmasının önemli bir gelişme olacağını söyledi. Bunun bir taktik olmaması gerektiğini belirten Gül, “Özellikle bir komşu ülkede kimyasal silahların büyük miktarda olduğunu biliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, WOW Otel’de katıldığı bir programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Hatay’da çıkan olaylar sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan hakkında soruları cevaplayan Gül, “Böyle bir can kaybı olmasından büyük bir üzüntü duydum. Bütün ailesinin herkesin başı sağ olsun. Şüphesiz ki bununla ilgili incelemeler yapılacaktır. Gereği neyse o yapılacaktır. İyice incelenmesi gerekir. Tartışmalı bir konu gördüğüm kadarıyla. Çok büyük üzüntü duydum. Tekrar baş sağlığı diliyorum.” dedi.

SURİYE MESELESİ

Suriye’deki son gelişmeleri de değerlendiren Gül, “Son gelişme önemli. Özellikle bir komşu ülkede kimyasal silahların büyük miktarda olduğunu biliyoruz. Suriye’nin kimyasal silahlardan tamamen arındırılması önemli bir gelişme ve bundan memnuniyet duymak gerekir. Ama bunun bir taktik olmaması gerekir. Gerçekten kesin bir temizlik olması gerekir. İşin bir de ikinci bir yönü var şüphesiz ki. Mesele sadece kimyasal silah meselesi değil. ABD’nin de sadece buna bu açıdan bakmaması gerekir. Ortada 100 binin üzerinde insanın öldüğü iç savaşın acımasızca devam ettiği insanların şehirlerin her şeyin yok edildiği ülke var. Bunu muhakkak durdurmak gerekir. Onun için başından beri söylediğim siyasi çıkış stratejisinin var olması gerekir. Yoksa bunun böyle devam edecek olmasını kimse istemez. ‘Silahlar teslim edildi, tamam biz amacımıza ulaştık dolayısıyla öbür tarafta ne olursa olsun’ doğru olmadığı kanaatindeyim. Onun için gerçek anlamda Suriye’de iç savaşı bitirecek yeni bir düzenin normal insanların tekrar kendi ülkelerinde yaşayabileceği yeni bir durumun kurulabilmesi için gerçek anlamda siyasi çıkış stratejisine ihtiyaç var. Bunun hala ortaya konmamış olması gerçekten büyük bir üzüntü.” ifadelerini kullandı.

TÜRK EKONOMİSİ FARKINDA

Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek 3 seçimin ve gelişmekte olan ülkelerdeki satış baskısının Türk ekonomisini nasıl etkileyeceği şeklindeki bir soruya da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türk ekonomisi büyümeye devam ediyor. Türk ekonomisi iyi yolda. Daha da iyi olacak. Tereddütler vardı bunu görüyorum. Dün açıklanan istatistikler, bunlar bu tip kaygılara gerek olmadığını gösterdi. Şüphesiz ki ekonomi yönetimi bunların farkında. Dünyada olup bitenden, çevrede olup bitenden. Gerekli tedbirler alınıyor, alınacaktır. Türkiye'nin geleceğinden kimsenin herhangi bir tereddüde girmemesi gerekiyor. Seçimlerin olması da Türkiye'de ilk defa değil. 1946'den beri Türkiye'de çok partili seçimler var. Bunlar olağan süreçlerdir" yanıtını verdi.

CEMİL BAYIK SORUSUNA TEPKİ

Cumhurbaşkanı Gül, çözüm sürecine yönelik terör örgütü yöneticilerinin açıklamalarıyla ilgili bir soruya tepki göstererek, "Buna söylenecek birşey yok" dedi.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?