banner39

D-8 Akil Adamlar Grubu İstanbul'da toplandı

D-8 üyesi ülkelerden üst düzey diplomat ve siyasetçilerin oluşturduğu Akil Adamlar Grubu İstanbul'da toplandı

Genel 15.05.2014, 11:56 15.05.2014, 12:05
D-8 Akil Adamlar Grubu İstanbul'da toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Akil Adamlar Grubu (AAG) toplantısı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un başkanlığında İstanbul'da başladı.

D-8 üyesi ülkelerden üst düzey diplomat ve siyasetçilerin oluşturduğu AAG'nin (AAG) ilk toplantısı, Gayrettepe Biz Cevahir Otel'de yapılıyor.

Toplantının açılışında konuşan Türkiye'nin D-8 AAG temsilcisi Kurtulmuş, amaçlarının eylül ayında İstanbul'da düzenlenecek D-8 Liderler Zirvesi'ne hazırlık olduğunu belirterek, "D-8'in mevcut yapısı, bu yapının yenilenmesi, değiştirilmesine ilişkin teklifler gündeme gelebilir" dedi.

AAG'nin iki gün sürecek toplantısında başlıca iki gündem maddesi olduğunu belirten Kurtulmuş, 1997'de Çırağan Sarayı'nda atılan adımla büyük bir ümitle başlayan D-8 hareketinin, uzun yıllar içinde belli çalışmaları gerçekleştirdiğini ama maalesef gerekli sonuçları, kendisinden beklenen önemli adımları atamadığını aktardı.

Kurtulmuş, iki gün içinde ağırlıklı olarak "D-8 çalışmalarında niçin başarılı olamadı?" ve "Bundan sonraki dönemde nasıl başarılı olabilir?" sorularına cevap arayacaklarını anlattı. 

Toplantıda, D-8'in beklenen başarıyı yakalamasına yardımcı projelerin ve örgütün genişleme potansiyelinin ele alınacağını anlatan Kurtulmuş, toplantıda, "Soğuk Savaş'ın sona erdiği ama maalesef dünyanın bir dengeye kavuşamadığı bugünkü dünya koşulları içinde D-8 ülkeleri dünya sisteminde önemli bir uluslararası entegrasyon kuruluş haline nasıl gelebilir?" sorusunun da tartışılacağını kaydetti.

Numan Kurtulmuş, AAG'nin eylül ayındaki liderler zirvesine sunulmak üzere bir teklif hazırlayacağını bildirdi.

Türkiye'yi temsil eden Numan Kurtulmuş'un başkanlığında yapılan D-8 AAG toplantısına, D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, Mısır'dan eski Dışişleri Bakanı Mohamed el-Orabi, Pakistan'dan eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ahmad Shamshad, Bangaledeş'ten eski büyükelçi M. Afsarul Qader, Endonezya'dan eski büyükelçi Adiyatwidi Asmady, İran'dan eski büyükelçi Morteza Damanpak Jami, Nijerya'dan eski büyükelçi Sulaiman Dahiru ve Malezya'dan eski Büyük Britanya Yüksek Komiseri Zakaria Sulong katılıyor.

D-8 AAG toplantısında söz alan üye ülke temsilcileri, Soma'da yaşanan maden faciasıyla ilgili Türk halkına başsağlığı dilerken, toplantı öncesinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?