banner39

Daily Telegraph AKP haberini silmedi

İngilizlerin sağcı gazetesi, AK Parti'yi hem de çok ucuz bir fiyata İran'a sattı, İsrail'in bir başka hedefi İHH'yı da işe karıştırdı.

Genel 15.09.2010, 17:26 15.09.2010, 18:27
Daily Telegraph AKP haberini silmedi

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz The Daily Telegraph Gazetesi, AK Parti hakkındaki şok bir iddiada bulundu ve iddiasını uyarılara rağmen devam ettiriyor. Üstelik yeni iddialar da katarak. Gazete, İsrail'in iki hedefi AK Parti ile İHH'yı aynı olumsuz haberde buluştururken, AKP'nin 25 milyon dolar aldığını yazdı. AK Parti sadece hazineden 2010 yılında 210 milyon lira yardım alırken, bunun dörtte biri için üstelik niye kendini ateşe attığına açıklık getiremeyen aşırı sağcı gazete, iddialarına kaynak olarak ise ismini vermeyen Batılı diplomatları gösterdi.

Gazeteye göre, İran seçim kampanyası sırasında kullanılmak üzere AK Parti'ye 25 milyon dolar yardımda bulunmuş. Habere sert tepki gösteren AK Parti Dışilişkiler Başkanı Ömer Çelik, asılsız haberin siteden kaldırılmadığı taktirde olayı uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını söylerken gazete, uyarılara rağmen haberi geri çekmedi. Aksine yeni iddialarda bulundu. Gazeteden Türk internet sitesi gazeteport'a yapılan açıklamada, "Paranın ulaştırılmasına İHH aracılık etti" şeklinde iddiasında bulunuldu.

AK Parti tarafından yapılan yalanlama üzerine Daily Telegraph Dış Haberler Masası Sorumlusu, 25 milyon dolarlık önemli iddiayla ilgili olarak Gazeteport’a şunları söyledi: “Haber halen yayında. Geri çekilmedi. Bizde haberler rüyada görülerek yazılmaz."

Daily Telegraph Dış Haberler Masası’ndan Con Coughlin’in açıklaması şöyle: “Haberimin sonuna kadar arkasındayım. Para İranlı Ahl-Beit kuruluşu tarafından İHH üzerinden Erdoğan’a ulaştırıldı.”

İHH'DAN JET YALANLAMA

İHH avukatı Gülden Sönmez İngiliz gazetesini açıklamasını kesin bir dille yalanladı. Sönmez, gazetedeki haberin uydurma olduğunu belirterek şu açıkalamada bulundu: “Gerçekten şaşkınlık içersindeyiz. Bu habere hala inanamıyoruz. Bu haberi yapan gazetenin bazı kesimlerce kullanıldığını düşünüyoruz. Kasıtlı ve amaçlı uydurma bir haber. Şu anda da bu gazeteye düzeltme ve özür talebimizi içeren bir mektup yazmakla meşgulüz."

GAZETENİN İDDİASI

Daily Telegraph, haberinde Türkiye ile İsrail ilişkilerinin son dönemlerde gerilediğini buna karşın İran-Türkiye ilişkilerinin geliştirildiğini yazdı. Haberde, AK Parti ile İran yönetimi arasında yapılan anlaşma gereği ilk etapta AK Parti'ye 12 milyon dolar verildiğini, kalan 13 milyon doların ise önümüzdeki genel seçimler öncesi verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını iddia etti. Gazetenin iddiasına göre batılı diplomatlar söz konusu gelişmeden ötürü kaygı içerisindeler.

AK PARTİ'NİN CEVABI

AK Parti Dışilişkiler Başkanı Ömer Çelik, hiç bir doğruluğu olmayan haberin kendilerine şoke ettiğini açıkladı. AK Parti adına yazılı bir açıklamada bulunan Ömer Çelik, "Böyle bir olay asla gerçekleşmediği gibi, haberinizdeki iddialar hiçbir kanıta dayanmamaktadır. Yalanlardan başka hiçbir şeye dayanmayan bu haberi kati olarak reddediyor ve partimiz aleyhine yapılmış böylesine temelsiz ve sinsi bir iddianın gazetenizde nasıl basılmış olabileceğine dair derhal bir açıklama bekliyoruz. Ayrıca, acilen kamuya duyuracağınız bir özür ve düzeltme ile birlikte, söz konusu makalenin kamu açıklaması yapılarak web sitenizden derhal silinmesini talep ediyoruz. Bu konuyu ulusal ve uluslararası mahkemelere götürme hakkımızı saklı tutuyoruz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?