Damacanada eski firmaların suyu pis çıktı

Sağlık Bakanlığı henüz pis su satan firmaları deşifre etmedi ancak suyu mikroplu çıkan firmaların çoğunun eski firmalar olduğu iddia ediliyor

Damacanada eski firmaların suyu pis çıktı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Damacanalarda dışkı çıkmasıyla başlayan skandal büyüyor. Firmaların numuneyi analize kendilerinin götürdüğü anlaşıldı. Eski markaların tamamı pis çıktı.

Gıda skandallarına her gün bir yenisi ekleniyor. Vatandaşlar artık artık ne yiyip-içeceğini, kime güveneceğini şaşırmış durumda. 41 firma insan ve hayvan dışkılarındaki bakterilerle dolu damacana suları piyasaya vermeye devam ederken; Sağlık Bakanlığı henüz hangi sularda sorun olduğunu açıklamadı.

Takvim Gazetesi'nin haberien göre Zehirli suları içirenler kasalarını doldururken; hilecilerin damacanaların dolumunu da kontrolsüz yaptığı ortaya çıktı. Öyle ki, dolum sırasında analize tabi tutulmayan suların denetimi de firmanın kendisince yapılıyor. Firmalar suyunu 3 ayda bir analize götürüyor. İçme suyu doldurulan damacanalar Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve hıfzıssıhha merkezlerinde ya da bakanlığın 'olur' verdiği laboratuvarlarda analiz ediliyor. Firmalar dolum sırasında analize tabi tutulmuyor.

Firma kendi kendini analiz ediyor. Yönetmelik gereği, üretici, bünyesinde analiz laboratuvarı ve test yapacak uzman çalıştırıyor. Yönetmeliğe göre; bu sular analizlerde sorun olmadığı takdirde 3 aylık periyotlar halinde laboratuvarlarda analiz ediliyor.

ÖZGÜR DENETİM

Firma analiz yapılacak numuneyi laboratuvara yine kendisi teslim ediyor. Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, suların sadece şikayet halinde ya da laboratuvar sonuçlarının sorunlu çıkması halinde il sağlık müdürlüğü ekiplerince denetlendiğini ve numune alınarak analiz yapıldığını söyledi.

RUHSATSIZ KUYULAR VAR!

Su dolum tesislerinde ise başka skandallar yaşanıyor. Birçok tanınmış firmanın kapasitesinin yetmediği durumlarda bahçe kuyularıyla ve kaynak sularıyla dolum yaptığı öğrenildi. Bahçelere açılan bu kuyulardan elde edilen sulara ise her türlü bakteri ve mikrop karışıyor. Analiz de edilmeyen sular rahatlıkla vatandaşa içirilebiliyor. Öte yandan, su havzalarına ve kaynakların olduğu bölgelere inşaat yapılması da riski artırıyor. Piyasaya yeni çıkan birkaç firmanın dışında, yapılan analizlerde, tanınmış hemen hemen tüm firmaların sularında sağlığı bozucu mikroplara rastlandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 14:41
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut
mahmut - 8 yıl Önce

Allah belalarını versin para sizi o kadar mı kör etmiş ne zavallı şeylersiniz ya o suları içen insan be...

Murat
Murat - 8 yıl Önce

arkadaşlar Gersche sertifikalı su alın lütfen... Sağlığınız için önemli....

banner39