banner15

Danimarka 'En mutlu', Burundi 'En mutsuz' ülke

Dünya'nın genelinde yapılan mutluluk araştırmasında, Danimarka birinci sırayı alırken Türkiye 78'nci Burundi ise sonuncu sırada yer aldı

Danimarka 'En mutlu', Burundi 'En mutsuz' ülke

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Mutluluk Raporu’nun (World Happiness Report) dördüncüsü yayınlandı. Yapılan araştırmaya göre Danimarka en mutlu ülke seçildi.

Columbia Üniversitesi'nin Yeryüzü Enstitüsü ile Sürdürülebilir Gelişim Çözümleri Ağı'nın birlikte hazırladığı rapora göre, dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka. İskandinav ülkesini İsviçre, İzlanda, Norveç, Finlandiya ve Kanada takip ediyor. Türkiye ise 157 ülke arasında 78'nci sırada.

İsviçre, İzlanda, Norveç ve Finlandiya da Danimarka’nın ardından ilk 5’i oluşturdu.

Amerika’nın 13’üncü olduğu listede Britanya 23’üncü, Çin 83’üncü, Hindistan ise 118’inci çıktı. AB'nin önemli ülkelerinden Fransa 32 ve İtalya ise 50'nci sırada.

BURUNDİ SURİYE'DEN BİLE KÖTÜ

156 ülkeden oluşan listenin sonunda Afrika ülkesi Burundi yer alıyor. Burundi’nin iç savaş yaşanan ve 5 yılda 250 bin kişinin öldüğü Suriye’den daha kötü durumda olması düşündürücü… Suriye’nin Burundi dışında listenin dibindeki Togo, Afganistan ve Benin’den farkı, Suriyelilerin daha iyi bir sağlık sistemleri olduğunu söylemeleri oldu.

BM Genel Sekeretei Ban ki-Moon'un danışmanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs, raporu "Böyle bir rapor sadece yoksul ülkelere değil, herkese bir mesaj. Mutlu yaşamanın pahalı olmayan yollarının olduğunu gösteriyor" dedi. 

Raporda, bir ülkede yaşayanların mutluluğu , ortalama gelir, ortalama yaşam süresi, sağlık, sosyal yardım, sıkıntılı dönemlerde yardım istenebilecek kişilerin varlığı, iş, hayati kararlar verirken özgürlük ve son bağışlara göre belirlenen cömertlik gibi kıstaslarla ölçüldü.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48