Danıştay kararı ÖSYS'de kafaları karıştırdı

ÖSYM, adayları üniversiteye yerleştirirken "Orta Öğretim Başarı Puanı"na göre hesaplama yaptı. Danıştay ise eski sistemin uygulanmasını istedi

Danıştay kararı ÖSYS'de kafaları karıştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danıştay, üniversiteye yerleştirmelerde eskisi gibi, okul başarı ortalamasına dayalı olarak belirlenen AOBP'nin (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) uygulanacağını bildirdi. ÖSYM, 2012-ÖSYS kılavuzunu, sadece farklı katsayı uygulamasını kaldıran YÖK kararını esas alarak yılın başında yayınlamıştı. Bu kılavuzda, yerleştirme puanlarının hesaplanmasında AOBP'nin esas alacağı yazıyordu.

Ancak nisan ayında yasalaşan ve '4+4+4' olarak kamuoyunda bilinen düzenlemenin içinde yer alan bir değişiklikle AOBP uygulamasına son verilmiş, OBP'nin hesaplamalarda esas alınacağı hükme bağlanmıştı.

Vatan'ın haberine göre: Bu düzenleme Danıştay'a dava konusu yapıldı. Danıştay açılan dava kapsamında konuyu incelerken, Meclis'in tatili girmesine yakın yasalayan bir düzenlemeyle AOBP uygulamasına dönüş sağlanmıştı. Hesaplamalarda OBP uygulanmayacağı ifade edilmişti. Konu incelemesinde olan Danıştay, son yasal düzenlemeyi dikkate alarak dün açıkladığı kararında OBP'nin uygulamasına son verildiğini, hesaplamada AOBP'ye dönüş olduğuna karar verdi.

Bu düzenleme OBP'yi dikkate alarak yerleştirme puanlarını kısa bir süre sonra açıklaması beklenen ÖSYM'yi zor durumda bıraktı. ÖSYM tüm hesaplamaları çöpe atarak AOBP üzerinden yeni bir hesaplama yapacak dolayısıyla açıklama gecikmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 12:49
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
merve
merve - 9 yıl Önce

yani şimdi okula verilen başarı puanı yine mi kalktı ?

melda ars
melda ars - 9 yıl Önce

en başında kural konur ve sonuçlanır. Bu ösym ısrarı insanın aklına kötü şeyler getiriyor

BSC
BSC - 9 yıl Önce

Her sene genç kardeşlerimiz ve milletimizin sağduyusu ÖSYM'nin ayrıca bir imtihanından geçiyor sanki! İnşallah ilerleyen senelerde gönül rahatlığıyla olur bu işler. AOBP daha mantıklı, OBP'ye nazaran. Her okulda verilen not bir değil çünkü!

banner39