banner39

Danıştay önünde 'başörtüsü' eylemi

Ales sınavına başörtüsüyle girişleri yasaklayan Danıştay'ın önünde bugün protesto eylemi düzenlendi.

Genel 20.01.2011, 18:12 21.01.2011, 09:57
Danıştay önünde 'başörtüsü' eylemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mazlum-Der, Danıştay'ın 2010 ALES sonbahar dönem kılavuzunda sınava girecek adayların başı açık olma zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenlemeye karşı açılan dava üzerine Danıştay'ın aldığı yürütmeyi durdurma karırını protesto etti.

Danıştay önünde toplanan Mazlum-Der üyesi grup adına açıklama yapan Şerife Gül Arıman, Danıştay'ın sınava başı açık girilmesini 'erkek-kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı' gibi bir gerekçeyle iptal ettiğini söyleyerek, "Sadece Müslüman toplumlarda değil, yeryüzünün tüm kültürlerinde dine, iklime veya belirli durumlara bağlı olarak kadınlar başlarını örterler ve yüzün açık olmasını kimlik tespiti için yeterli görürlerken, başörtüsü Danıştay'a göre insanların birbirine tanımasını engelleyen ve dolayısıyla toplumların güvenliğini tehdit eden bir şey olarak ortaya koydu" dedi.

Bu kararın iptal edilmemesi durumunda yarın başörtülülerin pasaport ve ehliyet de alamayacağını savunan Arıman, "Her türlü resmi işlemler yapılamayacak, en meşru ve en temel ihtiyaç olan güvenlik ve teşhis zorluğu nedeniyle başörtülü sokağa çıkmak dahi yasaklanacak demektir. Bu ileri zeka uygulamasını en son Tunus'ta Zeynel Abidin denemişti" diye konuştu.

Arıman, Danıştay'ın eski hastalıklardan ve ideolojik saplantılardan kurtulmadığının görüldüğünü ifade ederek, "Bu hastalıklı anlayış ve dayattığı zorbalığın neden olduğu hak kayıplarına derhal son verilmedir" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından eylem olaysız sona erdi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?