banner39

Danıştay töreninde 'Balyoz' çarpıtması

Danıştay'ın bugünkü töreninde konuşma yapan Barolar Birliği Başkan Yardımcısı, Bayoz davasını kilitleyen avukatları masum, hakimleri ise suçlu gibi gösterdi

Genel 10.05.2012, 18:03 10.05.2012, 18:18
Danıştay töreninde 'Balyoz' çarpıtması

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Talay Şenol, Danıştay'ın 144. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törende yaptığı konuşmada Balyoz davasını kilitleyen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan avukatları savundu.

Şenol, kendi istekleriyle mahkemeyi boykot eden ve istifa etmeyerek yeni avukat atamalarının da önüne geçen Balyoz davasının avukatları için "zorla solandan atılan..." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın karşısında bu açıklamalarda bulunan Şenol, mahkemeyi kilitleyen avukatlar yerine zor durumda kalıp avukatlar ve İstanbul Barosu hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kalan hakimleri eleştirdi.

Balyoz Darpe Planı davasının yargılama aşamasında, avukatların “mahkemenin uyguladığı usulü eleştirdikleri, eksik kalan delillerin toplanmasını istedikleri yani mesleklerini icra ettikleri” için duruşma salonundan çıkarıldıklarını ileri süren Şenol, “Son derece incitici olan dahası savunma hakkını engelleyen bu uygulamayı kabul etmek, olağan ve adil yargılanma ilkesine uygun bulmak mümkün değildir. Dileğimiz yasama organının başta adil yargılanma hakkı olmak üzere evrensel hukuk ilkelerine aykırı olan Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki bu düzenlemeyi değiştirmesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile paralellik sağlanarak çelişkinin giderilmesidir” şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?