banner39

Danıştay'dan 'başkanlık'a tam destek

Danıştay Başkanı Karakullukçu, Başkanlık sisteminin Türkiye için uygun bir sistem olabileceğini söyledi. Karakullukçu, sistemin yargıyı daha da güçlendireceğini söyledi

Genel 22.05.2012, 09:58 22.05.2012, 09:58
Danıştay'dan 'başkanlık'a tam destek

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine "Hukuk Devletinde Danıştay'ın Rolü" konulu bir konferans verdi. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Karakullukçu, "Başkanlık Sistemi 3 kuvvetin içinde yargıyı daha da güçlendirir. Yargıyı iki başlılıktan kurtaran bir sistemdir" dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde verdiği konferansta Başkanlık sistemi hakkındaki görüşleri sorulan Karakullukçu, başkanlık sisteminin gökten inme olmadığını, böyle bir sistemin yargıyı iki başlılıktan kurtaracağını belirterek şunları söyledi: "3 kuvvetin içinde yargıyı daha da güçlendirir. Yargıyı iki başlılıktan kurtaran bir sistemdir. Tek bir başkan seçiliyor. Kim tarafından? Halk için. Ne adına? Halk için... Ne kadar süre? Padişah değil ki bu, belli bir süre içinde halkın itimat ettiği başka bir kişi seçilir ve idarenin başıdır. Parlementer sistemden değişik olması, siyasi partilerin mensuplarında kabine dediğimiz bakanlar kurulu tayin edilmiyor. parlementer olması gerekmiyor. Seçilmiş başkan, aramızdan herhangi birin, 'Ben sizi yetenekli görüyorum' diyerek, bakan olabilirsin diyor ve atıyor. Parlamentoda çok güçlüdür. Parlamentoda başkanın her dediği olacak diye bir kanun yok. Parlamento çok daha fazla halkı temsil eden boyutta olduğu için çok güçlü."

AVUKATSIZ YARGILAMA

Balyoz davasında sanık avukatlarının savunma hakkının kısıtlandığı gerekçesiyle duruşmalara katılmaması üzerine davanın sonlandırılamaması, AK Partili millet vekillerini harekete geçirmişti. Milletvekillerinin verdiği kanun teklifinin Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 188. maddesinde yapılacak değişiklikle 'avukatsız yargılama' yolunu açacağı iddia ediliyor.

Öğrenciler Karakullukçu'ya bu konudaki görüşlerini sordular. Başkan Karakullukçu, Yargının, iddia, savunma ve hükümden oluştuğunu, savcının kamu adına şikayetçi olduğunu; mağdurun kendisini savunması gerektiğini ve yargıcında iddia ve savunma karşısında hüküm verdiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Yapacaksak bu adaleti, mağdurunda cebinde parası yok. Hukuk aleminde biliyorsunuz ki davayı taraflar yönetiyor. Bu davayı açan kişi gerçekten haklı. Ama yok ki parası avukat tutsun, olayı izah ettisin hukuki terimlerle. Bir davanın avukat ile görülmesi ve görülmemesi arasında çok fark vardır. Hukuki terimleri, ictaatleri takip eden kişi de avukat... Bunları sizin adınıza yapan kişide vekalet verdiğiniz kişi olması lazım. Keşek gücümüz yetsede mağdurada avukat versek, sanığada, şüpheliyede. Ya adil davranacaksınız mağduruda tanıyacaksınız bu hakkı ya da şüpheliyede bu hakkı tanımayacaksınız."

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?