banner39

Darbe girişimi sonrası Ege'de göçmen sayısı arttı

Darbe girşimi sonrası Yunanistan'a geçen göçmen sayısında yüzde 84 oranında artış yaşandığı belirtiliyor

Genel 17.08.2016, 09:17 17.08.2016, 09:17
Darbe girişimi sonrası Ege'de göçmen sayısı arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'den Yunanistan'a geçen göçmen sayısı arttığı öne sürülüyor.

Times'ın Atina'daki resmi verilere dayandırdığı haberinde darbe girişimi sonrası Türkiye'den Yunanistan'a giden göçmen sayısında yüzde 84 oranında artış yaşandığı kaydedildi. Gazete bu artışın, Ankara'nın AB ile vardığı göçmen anlaşmasının başarısız olacağı kaygısına işaret ettiğini savunuyor.

Haberde şu verilere yer veriliyor:

"Mart ayında varılan Türkiye-AB anlaşmasından önce, günde ortalama 2500 olan Yunanistan'a giden göçmen sayısı büyük oranda düşmüş olsa da, veriler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra keskin bir artış yaşandığını ve sayının günde yaklaşık 100'ü bulduğunu gösteriyor.

Save the Children yardım kuruluşu da son iki haftada adalara ulaşanların sayısının, geçen ayın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 144 arttığını söyledi.

Yardım kuruluşu, göçmen sayısındaki en büyük artışın Sakız Adası'nda yaşandığını ve bu ay içinde adaya ulaşanların sayısının günde ortalama sekiz kişiden 42'ye çıktığını belirtti.

Save the Children'ın Yunanistan faaliyetlerinden sorumlu yetkili Katie Dimmer 'En başa dönmek üzereyiz. Varanların sayısının yeniden artmasıyla geçen yaz yaşananların tekrarını görmeye başladık. Ancak bu sefer, sığınma talep edenlerin çoğu kapasitesinden fazla dolan tesisler arasında kapana kısılmış durumda' diyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?