banner39

'Darbesever Profesör'den Evren'e destek

Kenan Evren'in ve 12 Eylül davasının yargılanması büyük bir sevinçle karşılanırken yargılamayı üzüntüyle karşılayan bir profesör ortaya çıktı

Genel 06.04.2012, 11:19 06.04.2012, 11:40
'Darbesever Profesör'den Evren'e destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Eylül davasının Ankara'da yapılan yargılamasına yüzlerce mağdur müdahil olmak için sıraya girmişken, Türkiye'nin "Deprem Profesörü" olarak bilinen Prof. Dr. Celal Şengör, Kenan Evren'e destek çıktı.

Prof. Şengör, Hürriyet yazarlarından Ahmet Hakan'a gönderdiği kısa bir mektupta kendisinin de müdahil olmak istediğini ancak Evren lehine tanıklık yapmak için bunu istediğini belirtiyor.

İşte Şengör'ün o mektubu: "...Ben de 12 Eylül davasına katkıda bulunmak istiyorum ama Sayın Kenan Evren ve Sayın Tahsin Şahinkaya lehine şahitlik yapmak için!
Bunun sebebi 12 Eylül darbesinin olduğu gün hissettiğim büyük sevinç ve rahatlama hissidir. Bunu yurttaşlarımızın ne kadar büyük bir kesimiyle paylaştığımı o gün sokağa çıkma yasağı öğle vakti kaldırılınca, iki yabancı dostumla Boğaziçi’ne yaptığım bir gezide görmüştüm. O yabancı dostlarım gördükleri bayram havasının bir darbe akabinde olmasına hayret etmişlerdi.
İstanbul’da neredeyse gündelik 20 kişinin öldürüldüğünü nasıl unuttuk? Okullarımızın kapılarında jandarmanın nöbet tutmak zorunda kaldığı günleri nasıl unuttuk? Coşmuş enflasyonu nasıl unuttuk? Bir cenazede bile birbirlerine arkalarını dönen politik liderlerimizi nasıl unuttuk?
Evet, darbe yapıldı. Ama sonra demokratik bir şekilde bize soruldu “beğendiniz mi?” diye. Milletimizin yüzde 92’si serbestçe verdikleri oylarla “aman çok şükür, ne iyi ettiniz, yaptıklarınızı da pek beğendik” demedi mi?
Şimdi Evren ve Şahinkaya yargılanırken onların yaptıklarını oylarımızla tasvip eden biz, milletimizin yüzde 92’si yargılanmış olmayacak mı? Üstelik darbeden sonra yapılan her fena işi darbeyi yapanlara atfetmek insaflı mıdır?
Ben milletime ikiyüzlülüğü yakıştıramıyorum. Bu yazıyı yazma arzumun temel nedeni zaten odur"

DARBE SÖYLEMLERİYLE TANINAN PROFESÖR

Profesör Şengör, daha önce kamuoyunda darbelere ılımlı yaklaşan tavırlarıyla tanınıyor. Şengör, en çok da muhtemel bir İstanbul depremi sırasında "Sıkı Yönetim" ilan edilmesini isteyerek şimşekleri üzerine çekmişti.Sıkı Yönetim fikrini 1999 depreminde Çevik Bir'in de ortaya attığı biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?