banner15

Davutoğlu: Irak'la işbirliği projelerimiz devam edecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Irak'tan toplu bir tahliye düşüncesi içinde değiliz. Altını özellikle çizmek isterim. İşbirliği projelerimiz devam edecek." dedi

Davutoğlu: Irak'la işbirliği projelerimiz devam edecek

Dünya Bülteni /  Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskına ilişkin olarak koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Musul'daki gelişmelere ilişkin ortak açıklama yapıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bizim kriz masasınca teyit edilmemiş hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir" dedi.

Bakan Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskına ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı'nda yaptıkları koordinasyon toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Musul'daki durumla ilgili Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan kriz merkezinin kapsamının genişletildiğini belirterek kriz merkezi haricindeki kaynaklardan gelen bilgilere itibar edilmemesini istedi. Kriz merkezi koordinatörü Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun her gün saat 13.00 ve 18.00'de rutin bilgilendirme yapacağına dikkat çeken Davutoğlu, "Her zaman sizi bilgilendireceğiz ama şunu özellikle rica ediyoruz: Bizim kriz masasınca teyit edilmemiş hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir" diye konuştu.

Kriz yönetimi içerisinde olduklarını dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızın güvenliği söz konusu, verilecek her bir haberin, yayılacak her bir sözün, söylentinin kendi evlatlarından, kardeşlerinden, eşlerinden haber bekleyen aileler üzerinde nasıl bir olumsuz etki yapacağını, beklenti oluşturabileceğini hem bu konuda görüş beyan eden şirketler ve dernekler hem basın mensuplarımızın dikkatine getirmek istiyorum."

Türkiye açısından Irak'ın dost ve kardeş ülke olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Zor günlerinde bütün dost ve kardeş ülkelerin yanında olduğumuz gibi bu günlerinde de Iraklı kardeşlerimizin yanındayız" dedi. 

Irak'ın refahı, istikrarı ve barışının, Türkiye'nin refahı, barışı ve istikrarı anlamına geldiğini söyleyen Davutoğlu, "Irak'ın bütün kesimleriyle bütün vilayetleriyle etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden her bir Iraklıyla gönül bağımız var. Ortak kader bilincimiz ve inancımız var. O zor günlerinde Irak'ın yanında olduğumuzu bir kere daha teyiden vurgulamak isterim" ifadesini kullandı.

"Irak'tan toplu bir tahliye düşüncesi içinde değiliz" diyen Davutoğlu, "Altını özellikle çizmek isterim. İşbirliği projelerimiz devam edecek. Böyle bir ihtiyaç da yaptığımız risk analizleri çerçevesinde yoktur" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, tır şoförleriyle ilgili de Bakanlık yetkililerin irtibatının devam ettiğini belirterek "Şu anda mahsur kalan 31 şoförümüzle Konsolosluk Genel Müdürümüz her gün görüşüyor" dedi.

EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ

Toplantıda bakanlıkla ilgili gerekli bilgiler verildi. Bir canın karşılığım paraya çevrilemez. Hassasiyet öncelikle şoförler ve konsolosluktakilerin güvenli bir şekilde alınması. Kuzey Irak, Almanya'dan sonra ikinci ihracat pazarımız. İhracatımızın yüzde 93'ünü Habur üzerinden yaptık.Son yaşanan tedirginlik döneminde dahi ihracatımız aratarak devam etti. Musul'da iş yapan iki firmamız var. Firmalarımızın risk altında ticari faaliyeti yok. Ülkemizin Kuzey Irak’la ticari ilişkileri devam ediyor. Firmalarla ilgili tüm bilgiler var, kriz merkezine verilecektir. Risk altında hiçbir vatandaşımız yoktur.

ENERJİ BAKANI YILDIZ

Irak dost kardeş ve vazgeçilmez bir komşu. Oranın siyasi bütünlüğü içinde geliştireceğimiz bütün enerji projeleri devam edecektir. 25-26 milyar dolarlık 4 ayrı bölgede bu projeler devam etmektedir. Kuzey Irak'la yapılan sözleşmeler devam etmektedir. Bütün bu ticaretle karşılıklı olarak her iki ülkenin menfaati için önemlidir.

ULAŞTIRMA BAKANI ELVAN

Irakta konsoloslukta çalışanların ve şoförlerin ailelerine kavuşmalarını temenni ediyorum. Irak Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı. Ağırlıklı olarak ticaret karayolu taşımacılığı ile gerçekleşiyor.Ağırlıklı olarak kamyon ve tırlarımız Zaho bölgesine yüklerini götürüyorlar.Bizlerde bu araçlarımızın tüm kayıtları mevcut.Bunlara ilave olarak şu anda fiili olarak bu araçların tam olarak nerede bulundukları üzerinde arkadaşlarımız çalışıyorlar.Risk altında bir vatandaşımız var ise bu sayede anında onlara ulaşma imkanımızı olacak. Omlar da bize ulaşabilecek.

Bakanlar gazetecilerin sorularını yanıtladı:

80 KİŞİNİN GRUPLAR HALİNDE TAHLİYE EDİLECEK İDDİASI

Davutoğlu: Bu süreçlerde birçok haber yayılır. Kamuoyunda bir haber enflasyonu olur. Şimdiye kadar yüzlerce vatandaşımız zor durumlardan çıkardık. Buna benzer haberler dün de yayıldı. Bu çok kritik bir süreç. O vatandaşımızla irtibat kurmadan net bir tavır takınmayız. Bütün oradaki vatandaşlarımızın sağ salim ülkemize gelmesi için çalışmalar sürüyor. Gece ve gündüz bu konuda birimlerimizin çalışmaları devam ediyor.

UÇAK SEFERLERİ - BAĞDAT’A EK SEFERLER KONULACAK MI?

Elvan: Bağdat büyükelçiliğimizle THY ve Bakanlığımız irtibat halindedir. Şu ana kadar dar gövdeli uçak yerine iki kez geniş gövdeli uçak gönderilmiştir. Charter seferleri de sağlanacaktır. Bunu dışında yapılmış bir talep yoktur. Bir şirketimiz 160 elamanı için ilave sefer istemiştir. Temin edilecektir. Bunun dışında bakanlığımıza ilave talep ulaşmamıştır.

ZAMAN ÖNGÖRÜNÜZ VAR MI? KARŞI TARAFIN TALEPLER, VAR MI? BAŞKA GRUPLAR ZÜERİNDEN GÖRÜŞME SÜRDÜRÜLÜYOR MU? RİSKLİ BÖLGELERDE KAÇ TÜRK VATANDAŞI VAR? TAHLİYE GEREKLİ OLURSA NASIL YAPILACAK?

Davutoğlu: Bu o kadar uzun sürmeyecek bir süreçtir inşallah. Bu konularda çok büyük tecrübe kazanmış birimlerimiz timlerimiz var.Vatandaşlarımızın her birinin nerede bulundukları ve sağlıklarıyla ilgili kesinleşmiş bilgilerimiz vardır.Bu anlamda bir zaman veremeyiz ama çalışmanın sürdüğünü söyleyebilirim.

BAŞBAKAN BUGÜN BAŞKONSOLOS İLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ. BASKINDAN SONRA MI GÖRÜŞÜLDÜ?

Davutoğlu: Bu konu az önceki söylediğim gibi mahremiyet içinde kalsın. Ayrı bir başkonsolosumuz ile görüşmesi de olmuştur Sayın Başbakan’ın. Bu konular mahremiyet içinde kalsın.

OPERASYON GÜNDEMDE Mİ?

Davutoğlu: Bizim için birinci öncelik vatandaşlarımızın sağ salim ülkemize gelmesi. Hayırlı bir gelişmeye zemin olduğu için alternatif herhangi bir konuyu gündeme getirmek doğru değil. 

ŞOFÖRLERİN BİLGİLERİ

Davutoğlu: Bazen kriz merkezine bizim riskli olduğunu düşündüğümüz yerlerin dışından da TIR şoförleriyle ilgili bilgiler gelebiliyor. 

OBAMA'NIN IRAK AÇIKLAMASI

Davutoğlu: Musul’da şartlar olağanüstü bir nitelik taşımaya başladığı ilk andan itibaren harekete geçen ilk ülke belki de Türkiye oldu.  6-7 Haziran'dan itibaren bütün taraflarla görüşme yaptık. Sayın Kerry ile de krizin başlarında itibaren ile farklı telefon görüşmelerimiz sürdü. İran ile görüştük. Irak Dışişleri Bakanı ile her gün irtibat halindeyiz. Yakın bir işbirliği halindeyiz. Türkiye, bugün Irak ve Suriye satında en uzun sınıra sahip ülkedir. Ve buradaki her bir güvenlik riski Türkiye'yi de doğrudan ilgilendirmektedir. Bu güvenlik riskinde bir anlamda geçmişteki tecrübeleri ya da katkıları itibariyle önem taşıyan bütün ülkelerin özellikle ABD'nin bu güvenlik riskinin giderilmesi konusunda yapabileceği katkılar herkesçe malumdur. Sayın Biden ile bugün de Başbakanımızın bir görüşmesi oldu. Sayın Biden Irak dosyasını bizzat takip ettiğini vurgulamak isterim. En üst düzeyde temaslarımız sürüyor. 
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 20:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48