banner39

banner35

Davutoğlu: PKK operasyonu Kürtlere karşı değildir

Başbakan Davutoğlu, "Irak'ta PKK'ya karşı yaptığımız operasyon da Kürtlere karşı değildir ve Kürtleri hedef almamaktadır" dedi.

Genel 13.08.2015, 23:50 13.08.2015, 23:50
Davutoğlu: PKK operasyonu Kürtlere karşı değildir

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden gelen (IKBY) gazeteci heyetini kabulünde, ön yargıların önüne geçilmesi için daha sık görüşülmesi, istişarelerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Medya kuruluşlarını, gazetecileri bu istişarelerin önemli aracıları olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, "Bazen çok planlı bir şekilde bir algı oluşturmak üzere yapılan öylesine kampanyalarla karşı karşıya kalıyoruz ki bunların zamanla Ortadoğu'daki halkları birbirine düşürmek isteyen, ülkeler arasındaki ilişkileri bozmak isteyen birer komploya dönüştüğüne de kimi zaman şahit oluyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, böyle günlerde siyasi liderlerin birbirleriyle daha sık görüşmelerinin, yetkili kurumların daha sık temasının önemli olduğuna değinerek, bu süreçlerde gazetecilerin gerçeği en doğru şekilde yansıtmalarının gerektiğini vurguladı.

"MEZOPOTAMYA'NIN, ANADOLU'NUN KARDEŞ ÇOCUKLARIYIZ"

Kürt, Türk, Arap aşiretlerinin ortak bağlarla hemen hemen aynı değerleri paylaştığını, savunduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gün dostlukları pekiştirme günü, gün Ortadoğu'ya barış getirme günü. Biz Ortadoğu'nun kadim halklarının mutlak surette bir araya gelmesinin gerektiğine inanıyoruz. Parçalanan coğrafyada parçalanan yürekler istemiyoruz. Hele hele IŞİD'in terör saldırılarıyla ya da Suriye rejiminin varil bombalarıyla parçalanan vücutları görmek istemiyoruz. Ülkelerin parçalanmasını değil, ülkelerin birbirleriyle daha çok bütünleşmesini istiyoruz. Aşiretlerin, mahallelerin bölünmesini değil, asırlarca ortak evliliklerle bir arada olmuş insanların, kardeşlerin bir araya gelmesini istiyoruz."

"15 YIL ÖNCE YASAKTI"

Türkiye'de 15 yıl önce Kürtçe şarkının, kitapların yasak olduğunu, olağanüstü hal uygulandığını, hapishanede annelerin çocuklarıyla Kürtçe konuşamadığını anlatan Davutoğlu, bütün yasakları, olağanüstü hali kaldırdıklarını, herkesin kendi dilinde özgürce yayın yapmasının önünü açtıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Türkiye'de kimse artık 12 Eylül döneminden kalan yasaklarla Kürtlerin baskı altına alındığını, asimile ve ret politikalarının sürdürüldğünü iddia edemez. Sizler de buna şahitsiniz" dedi.

Türkiye'de Kürtlerin her türlü temsil hakkını en iyi şekilde kullanma imkanına sahip olduğunu aktaran Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra "Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia eden partinin", 80 milletvekiliyle TBMM'de önemli bir temsil kabiliyeti kazandığını hatırlattı.

Davutoğlu, beklentilerinin bu temsilden sonra her şeyin Meclis'te konuşulması, kimsenin teröre, silaha, baskıya başvurmaması olduğunu dile getirerek, 2013 Mart ayında Çözüm Süreci ilan edildiğinde PKK'nın bütün silahlı unsurlarını 2 ay içinde Türkiye'den çekme sözü verdiğini anımsattı.

2 yıl 2 ay geçmesine rağmen bunun hala tamamlanamadığını vurgulayan Davutoğlu, yoğun bir silahlanma çağrısında bulunulduğunu belirtti.

"TÜRKİYE DEMOKRASİ ÜLKESİDİR"

Başbakan Davutoğlu, 6-7 Ekim olaylarıyla sokakların, şehirlerin yangın yerine çevrilmeye çalışıldığını dile getirerek, "Türkiye demokrasi ülkesidir, hukuk devletidir. Herkes yaptığı işin hesabını vermek durumundadır. Şehirlerimizin kenarlarında, çevrelerinde silahlı unsurlarla baskı yapmaya kalktıklarında böyle bir baskının demokratik hukuk devletinde mutlaka karşılığının olacağını herkesin bilmesi lazım" diye konuştu.

Sabırla Çözüm Süreci'nin işlemesini beklediklerini dile getiren Davutoğlu, Suruç'taki saldırının ardından yaşanan terör saldırılarını hatırlattı. Uyuyan polislerin şehit edilmesinin ardından kesin tavır alma zaruretinin ortaya çıktığını anlatan Davutoğlu, önce DAEŞ, ardından da PKK mevzilerinin vurulduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Bu harekat, teröre karşı bir harekattır. Nasıl Suriye'de IŞİD'i vururken, Araplara karşı operasyon yapmamışsak, IŞİD'e yönelttiğimiz operasyon Araplara karşı değilse Irak'ta PKK'ya karşı yaptığımız operasyon da Kürtlere karşı değildir ve Kürtleri hedef almamaktadır. Tek bir Kürt kardeşimizin sınır ötesinde burnu kanasa emin olunuz onu silecek olan biziz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Kürtlerin de devleti olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Çünkü biz birlikte omuz omuza bu mücadeleyi yürüttük, bu devleti kurduk" dedi.

Başbakan Davutoğlu, kardeşliğin, barışın, huzurun, istikrarın temsilcisi olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, "Sizlerden ricam, uluslararası medyada bazen yanlış yansımaların tesirine karşı özellikle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki kardeşlerimizi bilgilendirmek ve Türkiye'nin selamlarını, kardeşçe, dostça temennilerini ve ortak gelecek vizyonumuzu bütün kardeşlerimize iletmenizdir" diye konuştu.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?