banner15

D.Bakır katliamının failinin adını söylemedi

Diyarbakır'daki katliamla ilgili açıklama yapan Demirtaş, katliamı gerçekleştiren PKK'nın adını ağzına almazken, 'sorumluluk sahipleri'nin özür dilemeleri gerektiğini söyledi

D.Bakır katliamının failinin adını söylemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da PKK'ya ait kamyonun infilak ettirilmesi sonucu 13 köylünün hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yaptı. Demirtaş, PKK adını telaffuz etmezken ‘sorumluluk sahipleri’ne özür dilemeleri için çağrıda bulundu. HDP Eş Genel Başkanı, "Sorumluluk sahiplerinin açıklamalarını sorumsuzca buldum" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Demirtaş, Diyarbakır'da PKK'ya ait kamyonun infilak ettirilmesi sonucu 13 köylünün hayatını kaybetmesiyle ilgili örgütün özür dilemesi gerektiğini söyledi. Demirtaş'ın açıklaması şöyle:

"12 Mayıs gecesi Diyarbakır'da bir patlama yaşandı. 15 yurttaşımızın hayatını kaybettiği DNA sonuçları ile anlaşılmış oldu. 10 kişi bir soyadını, 5 kişi bir soyadını taşıyor. Bu kardeşlerimizin her birine Allah'tan rahmet diliyoruz. Böylesi bir olayın şu veya bu şekilde hiçbir haklı gerekçesi olamaz. En net bir dille kınadığımızı, kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Sorumluluk sahiplerinin açıklamalarını da sorumsuzca buldum. Böyle bir durumda yapılması gereken, özür dilemek. Sivil yurttaşlarımızın katledildiği hiçbir olaya HDP sessiz kalmadı. Biz şehirlerimizde savaş istemedik, bu bizim için ilkesel bir tutumdur. Her bir can bizim için kıymetlidir."

BU SABAH TOPRAĞA VERİLMİŞLERDİ

Diyarbakır’daki patlamada hayatını kaybeden ve toplanan parçalardan ancak DNA testi ile kimliklerine ulaşılan 13 köylünün cenazesi bu sabah Tanışık köyünde toprağa verilmişti. Jandarma kayıtlarına göre 13 kişiden geriye kalan doku parçalarının toplam ağırlığı 60 kilogramdı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48