banner39

Delil olmadan kesilen trafik cezası yargıdan döndü

Polisin uyarısından sonra aracını park ettiği yerden çekmesine rağmen ceza kesilen bir kişi mahkemeye başvurdu, mahkeme cezayı iptal etti

Genel 03.02.2015, 14:14 03.02.2015, 16:58
Delil olmadan kesilen trafik cezası yargıdan döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trafik ekiplerinin, yanlış park yeri gerekçesi ile kestiği ceza yargıya taşındı, mahkeme 252 TL’lik cezayı iptal etti. Uzmanlar, haksız yere kesilen cezaların mahkemeye taşınması durumunda iptal edilebildiğine işaret etti.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre İstanbul Anadolu yakasında görev yapan C Bölgesi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Mustafa Akar’ın, Ümraniye Alemdağ'da aracını yanlış yere park ettiği uyarısında bulundu. Akar, gelen uyarı üzerine aracını bulunduğu yerden çekti. Geçtiğimiz 10 Ekim günü yaşanan olaydan 18 gün sonra Akar’a bir ödeme emri tebliğ edildi. Gelen evrakta Akar’a yanlış yere aracını park ettiği gerekçesi ile 252 TL’lik cezanın kesildiği belirtildi.

Akar, cezayı ödemedi; mahkemeye başvurarak yapılan işlemin iptali istemi ile dava açtı. Avukatı aracılığı ile dava açan Akar, başvuru dilekçesinde, aracın park yasağı olan bölgeye çekildiğine dair gelen uyarı üzerine harekete geçildiği belirtildi. Dilekçede ayrıca, söz konusu yerin park yasağı kapsamına girdiğini gösteren bir uyarı levhasının da olmadığı belirtildi.

Davaya bakan İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi, kesilen cezanın iptaline karar verdi. Mahkeme kararında, kesilen ceza için yeterli delil sunulamadığı, aracın yanlış yere çekildiğini gösteren fotoğraf benzeri bir delilin dosyada bulunmadığına işaret etti.

'TEBLİGAT SÜRESİNDE YAPILMADIYSA...'

Av. Lale Azeroğlu, cezayı kesen idarenin bunu belgelemesi gerektiğine işaret etti. Av. Azeroğlu açıklamasının devamında “Sulh ceza hakimliğine verilecek olan basit ve masrafsız bir dilekçe ile yüzlerce liralık cezaların iptali sağlanabiliyor. Cezanın bir diğer iptal sebebi olarak da tebligatın süresinde yapılmaması yer alıyor. Karayolları Trafik Kanunu'na göre süresinde tebliğe çıkarılmayan tutanakların da iptali sağlanabiliyor.

Bu idari para cezalarının delil gösterilmeden ya da süresinde tebliğe çıkarılmadan gönderilmesi durumunda iptal edilebileceğini bilmeyen kişiler cezaları ödemek zorunda kalıyor” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?