banner39

Demirtaş: Adaylarımızın cenazelerini çıkartmak istediler

HDP'nin Adana ve Mersin'deki il binalarına yönelik saldırılar sonrası konuşan Selehattin Demirtaş, "Öylesine zaman ve yerler seçilmiş ki adaylarımızın ve parti üst düzey yöneticilerimizin cenazelerini çıkartmak istediler" dedi

Genel 18.05.2015, 19:11 19.05.2015, 07:31
Demirtaş: Adaylarımızın cenazelerini çıkartmak istediler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adana ve Mersin'de HDP binalarındaki patlamaya ilişkin, "Bugün Mersin ve Adana'da öylesine bir zaman ve öylesine yerler seçilmiş ki Allah korusun adaylarımızın ve parti üst düzey yönetimimizin cenazelerini çıkarmak istediler oradan. Bugünkü saldırılar büyük bir katliam girişimiydi" dedi.

Demirtaş, partisince Tevfik Sırrı Gür Stadı yanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Mersin'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Meydandaki coşkunun 7 Haziran'da seçim sandıklarında da aynı görkemle Türkiye'ye umut olmasını dileyen Demirtaş, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırıları kınayarak yaralanan yöneticilere şifa diledi.

Seçim kampanyaları daha başlamadan bu tür "tehlikelere ve tehditlere" dikkati çektiklerini anımsatan Demirtaş, bugüne kadar 66 yerde partilerine dönük saldırılar yapıldığını ifade etti.

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde büyük bir provokasyon yapılmak istendiğini öne süren Demirtaş, "Bu ülkenin çocuklarını, askerleri, her biri bizim kardeşimiz arasında Mersinli var, Karadenizli, Trakyalı, Ardahanlı, Konyalı var. Her birini ölüme sürdüler. Mümkünse Türkiye'nin her yerine cenaze göndermek istediler. Oradan amaçladıkları şey büyük bir şiddet ortamı yaratarak, büyük bir öfke dalgası yaratarak HDP'nin çalışmalarının önünü kesmekti" dedi.

Demirtaş, provokasyon girişimden amaçlanan şeyin elde edilemediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Bugün Mersin ve Adana'da öylesine bir zaman ve öylesine yerler seçilmiş ki Allah korusun adaylarımızın ve parti üst düzey yönetimimizin cenazelerini çıkarmak istediler oradan. Bugünkü saldırılar büyük bir katliam girişimiydi. Her sabah il teşkilatlarımızda seçim koordinasyon toplantıları var. Bütün adaylarımız ve parti üst düzey yöneticilerimiz her sabah o saatte o odalarda toplantı yapıyorlar. Allah korudu diyorum. Allah izin vermeyince olmuyor. Allah korudu bugün Adana ve Mersin'den çok sayıda cenaze çıkmadı. Hedefleri buydu. Yani Kürt'ü Türk'e, Türk'ü Kürt'e düşman edebilmek. Sokaklarda öfkeyi, korkuyu hakim kılabilmek için çirkince, aşağılıkça bir operasyona giriştiler."

Demirtaş, 7 Haziran'ın ülkenin son günü olmadığını, 8 Haziran'da da beraber yaşamaya devam edileceğini vurgulayarak provokasyonlara gelinmemesi uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?