banner39

Demirtaş: Başkanlık sistemine karşı değiliz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın büyükelçilerle buluşmasında başkanlık sistemine değil, "tek adam" sistemine karşı olduklarını söyledi

Genel 20.11.2015, 22:36 21.11.2015, 09:49
Demirtaş: Başkanlık sistemine karşı değiliz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da dün 40 farklı ülkenin büyükelçi ve mazlahatgüzarıyla bir araya geldi.  3.5 saat süren toplantıdan alınan bilgiye göre, HDP’nin faaliyetlerine ilişkin bir sunum yapıldı. Demirtaş toplantıda, başkanlık sistemine karşı olmadıklarını da anlattı.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan'ın haberine göre, görüşmede, büyükelçilik temsilcileri HDP’nin seçim öncesi ve sonrası gelişmeler, partinin yeni dönem politikaları, bölgede devam eden çatışmalı süreç, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, yeni Anayasa çalışmaları, başkanlık sistemine dair tartışmalar ve çözüm süreci ve geleceğine yönelik sorular yöneltti. Demirtaş’a yeni anayasa ve başkanlık sistemine yönelik görüşleri de soruldu.

Başkanlık sisteminin tartışılmasına karşı olmadıklarını, konunun bir çok platformda tartışılmaya devam ettiğini belirten Demirtaş’ın, “Biz başkanlık sisteminin tartışılmasına değil tek adam sistemine karşıyız” dediği öğrenildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?