banner39

Demirtaş: Özerklik sivil isyandır, silahla olmaz

Özerklik talebinin, baskılara karşı sivil bir isyan olduğunu belirten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, silah yoluyla özerklik ilanını doğru bulmadığını söyledi.

Genel 30.08.2015, 19:59 30.08.2015, 19:59
Demirtaş: Özerklik sivil isyandır, silahla olmaz

“AK Parti valisi, şehri kapatmış. Arkadaşlarımız giremiyor oraya. Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın?" sözleriyle eleştirilerin hedefi olan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Hollanda'nın Lahey kentinde gazetecilere açıklamalarda yaptı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Demirtaş, "Biz sadece Kürtlere özerklik istemiyoruz. Türk seçmene de özerklik vadediyoruz" dedi.

‘ÖZERKLİK HEM TÜRKİYELİ SÖYLEMİ HEM DE HDP’NİN PARADİGMASINA UYGUN’

Habere göre, özerklik sisteminin ‘Türkiyeli söylemi ve HDP'nin paradigmasına uygun olduğunu’ ifade eden Demirtaş, ‘Anayasal garanti altına alınmadan işleyen bir özerklik sistemine de sıcak bakmadığını’ da kaydetti. Demirtaş ayrıca, silah yoluyla özerklik ilanını da doğru bulmadığını’ sözlerine ekledi.

“Tabii ki kentlerde silah kullanılmasını, bazı yerlerde göstericilerin eline silah alarak 'özerklik ilan ettik' demesini doğru bulmuyorum” diyen Demirtaş Bu bir sivil inisiyatiftir. Doğru olan tutum budur. Sivil alanda kalmasında her halükârda fayda görüyorum" ifadelerini kullandı. Demirtaş ayrıca, "Bu şiddet yükselişi aynı düzeyde devam ederse ben sandıkların kurulabileceğini bile düşünmüyorum" dedi.

‘SİLAH BIRAK ÇAĞRISI YAPACAK KADAR DESTEK KAZANDIK’

Demirtaş, PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ın, "HDP neyi başarmış ki, bize silah bırakma çağrısı yapıyor?" şeklindeki sözlerine de yanıt verdi.

"Hiçbir şey kazanmadıysa; bu çağrıyı yapabilecek kadar halkın desteğini alıp, özgüven kazandı" diyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, PKK'ya yönelik çağrının ‘silah bırak’ değil, ‘karşılıklı ateşkes ve masaya dön’ çağrısı olduğunu söyledi.

Kaynak: Ajanslar
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?