banner39

Demiryolları rekabete açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini belirterek, "Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız" dedi.

Genel 21.01.2015, 23:55 22.01.2015, 07:47
Demiryolları rekabete açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini belirterek, "Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız, demiryollarının serbestleşmesine yönelik uygulamaları başlatacağız" dedi.

Elvan, Birlik Vakfı'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Türkiye’nin gelişen ve büyüyen bir ülke olarak görülmeye başlandığına işaret eden Elvan, "Türkiye, önümüzdeki dönemde de kolay dönemler yaşanmayacak ancak halkın güçlü desteği devam ettikçe Türkiye istediğini yapacaktır. Bu konuda en ufak kaygımız, tereddüdümüz yok" diye konuştu.

Türkiye'nin ulaşım alanında son 12-13 yıldaki yatırımların önceki 80 yılla karşılaştırıldığına değinen Elvan, 2003'e kadar 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 12 yılda yapılan bölünmüş yolun ise yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu bildirdi. Bakan Elvan, her yıl yaklaşık 8-9 bin kilometre yolda da geliştirme yaptıklarını kaydetti.

Elvan, 2003’e kadar sadece 50 kilometre tünel yapıldığını, son 12-13 yılda 200 kilometrenin üzerinde tünel yapıldığını, bu yıl açılışı yapılacak tünellerin uzunluğunun 128 kilometre olduğunu anlattı. 

DEMİRYOLU ULAŞIMINDAKİ GELİŞMELER

Türkiye' hızlı tren işletmeciliğinde önemli bir mesafe aldığını ifade eden Elvan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Bu yıl demiryolu yatırımlarına 7,5 milyar lira harcayacağız. 2016’dan itibaren belki karayolları yatırımlarını da sollayacağız. Demiryolu yatırımlarına daha fazla ağırlık vereceğiz, ödenek ayıracağız. Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren hatlarıyla donatacağız."

Demiryollarının serbestleştirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler veren Lütfi Elvan, şöyle devam etti: 

"Demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istiyoruz. Bu bir özelleştirme değil, tamamen serbestleşme. Devlet Demir Yolları sadece demiryolu işleticisi olmayacak. İsteyen şirketlere, yolcu ve yük taşımacılığı için tüm demiryollarını açacağız. 'Kirasını ver, işletmeciliğini yap. Yolcuysa yolcu, yükse yük taşı' diyeceğiz. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız, demiryollarının serbestleşmesine yönelik uygulamaları başlatacağız."

Bakan Elvan, yakın zamanda 4G ihalesine çıkıp yıl sonuna kadar abonelerin bu hizmetten yararlanmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Hızlı tren, uydu imalatının Türkiye’de yapılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Elvan, bölgesel uçak çalışmalarında son aşamaya gelindiğini aktardı. 

ORTAK BAZ İSTASYONU ÇALIŞMASI

Toplantıya katılanların sorularını da cevaplayan Elvan, Esenboğa Havalimanı’na ilave bir pist yapacaklarını, apron alanını da genişleteceklerini söyledi.

Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine bir metro hattı yapımına yönelik proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Elvan, 2 farklı güzergah üzerinde durduklarını ve bunlardan birini tercih edeceklerini belirtti.

Bakan Elvan, baz istasyonlarından dolayı oluşan kirliliğin önlenmesine yönelik olarak ortak baz istasyonu kullanılması için tedbirler üzerinde durduklarını ifade etti.

"Paralel yapı" konusunda da değerlendirmelerde bulunan Lütfi Elvan, "Hiçbir devlet kendi içinde böyle bir yapı oluşturulmasına izin vermez. Biz de vermeyeceğiz, bu mücadele sonuna kadar devam edecek" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?