banner15

Deniz Feneri savcılarından yanıltma

Adalet Bakanı Ergin, Deniz Feneri e.V. davasını yürüten savcıların dezenformasyon yaptığını söyledi

Deniz Feneri savcılarından yanıltma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Deniz Feneri e.V. davasını yürüten savcılarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ergin, Deniz Feneri davası savcılarının kamuoyunu yanıltan bilgiler verdiğini savundu. Ergin, NTV'de konuyla ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi: "(Deniz Feneri soruşturması) Bu konu o kadar bilgi kirliliğine maruz kaldı ki... Beşir Bey kendisiyle ilgili ithamlara cevap verdi. Bu soruşturma üç yıldır devam ediyor. Bu süre içinde savcıların çalışmalarına kimse müdahale olmuş değil. İstedikleri delilleri toplamışlar, yurtdışına gitmişler, çalışma yapıp dönmüşlerdir. Savcılara hiçbir müdahale yapılmış değil.

Şüpheli avukatlarının başvurusunda somut iddialar ortaya koyuldu, HSYK iddiaları incelemeye aldı. HSYK’nın iddiaları incelenmemesi gibi bir girişimim olamaz, hiçbir konuda da olmadı. Ne Adalet Bakanı ne de Başbakan’ın müdahale hakkı yoktur. Bilgi kirliliği yaratan iddialar ortaya atıldı.

Savcıların iki talebi var; bir 19 kişinin mal varlıklarına, araçlarına ortaklık hisselerine el konulmasını istiyorlar. İki, bu kişilerin ortağı olduğu şirketlerin malvarlığına da el konulması isteniyor. 18 kişinin malvarlığına el konuluyor. Mahkeme, ikinci talebi ‘kanuna aykırıdır’ diyerek reddediyor. Mahkemenin kararı kapatılıyor ve Tapu Müdürlüğü’ne gönderiliyor.

Sorulması gereken soru şudur; mahkemenin el konulmasını reddettiği karar uygulanmış mıdır, uygulanmamış mıdır? Kanun ihlal edildi, el konulma kararı alındı. Sürece ilişkin suçlamalar dezenformasyon. Siz mahkeme kararını ters çevirip uyguluyorsunuz.

Böylesi bir iddia var. Savcılar yasaya, mahkeme kararına uymasa da izin vermeyecek misiniz? Müfettişler inceledikten sonra savcılardan savunma istediler. Savcılar değiştirilmiştir, başsavcının tasarrufundadır.

2010 yılının nisan ayında ‘Balyoz’ soruşturmasının savcıları değiştirildi. Haklarında soruşturma da yoktu.

Mahkemenin reddetiği bir karar için kapatma yapılıyor. Yasanın, mahkemenin reddetiği karar uygulanıyor.

Ergenekon savcılarına yapılan şikayetler süreçte sonuçlandırılmıştır. Erzincan ve Erzurum bu olaya benziyor. Erzincan savcısı için 24 saat geçmeden harekete geçilmiştir.

Deniz Feneri soruşturmasında savcılarla ilgili şikayet tutuklamalardan önce yapıldı.

Soruşturma dosyasını bilmiyorum. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dosyayı nasıl incellemiş bunun cevabını vermesi lazım. Köstebek iddialarında geçen eski bakan yanıt verdi."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35