banner39

Denizyıldızlarını lapaya çeviren hastalık

Amerika’nın Batı Yakası’nda okyanusta yayılan esrarengiz bir hastalık sebebiyle deniz yıldızları sür'atle ölüyorlar.

Genel 10.01.2014, 19:32 10.01.2014, 19:32
Denizyıldızlarını lapaya çeviren hastalık

Bilimadamlarının ‘denizyıldızı mahveden sendrom’ adını verdiği hastalığın nedeni çözülebilmiş değil... ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinden Alaska kıyısına kadar yayılan salgın, bazı bölgelerde denizyıldızı popülasyonunu tamamen ortadan kaldırmış durumda. Los Angeles Times’ın haberine göre, hastalık denizyıldızında küçük bir yara olarak başlıyor ve birkaç gün içinde canlının tüm uzantılarına ulaşıyor. Zamanla çürümeye başlayan denizyıldızından, bir süre sonra geriye lapa gibi bir parça kalıyor.

Santa Cruz Üniversitesi’nden Pete Raimondi “parmağınızda hiç geçmeyen bir yara olduğunu düşünün. Bakteri giderek yayılıyor ve çürüyüp dökülene kadar dokuyu yiyor” dedi. ABD’li yetkililer, denizyıldızlarını eriten hastalığın ilk kez görülmediğini, Kaliforniya’nın güneyinde 1983-1984 ve 1997-98 yıllarında görülen bu hastalık nedeniyle kitleler halinde denizyıldızı ölümü yaşandığını ifade ediyorlar.Pete Raimondi “mazideki ölümlerde El Nino’dan dolayı sular sıcaktı, ancak şu an aynı durum geçerli değil. Bu durum hastalığın sebebini anlamayı da güçleştiriyor. Hastalığın nedeni ve ne zaman sona ereceği konusunda bir şey diyemiyoruz” ifadesini kullandı. İlk olarak yaz aylarında tespit edilen ölümlerin arkasında yatan planı ortaya çıkarmak için, bilimadamları hastalığın yaygın olduğu yerleri belirlemeye çalışıyor.

Dalgıçlardan oluşan ekiplerin yer alacağı görevlerin aylar sürebileceği belirtiliyor. Pete Raimondi, her ne kadar büyük çapta ölümler yaşansa da, denizyıldızlarının çok hızlı toparlandıklarını ve sayılarının kısa zamanda arttığını ifade etti. Raimondi, denizyıldızlarının kimseye av olmadığını ancak gıda zincirinde önemli bir yer tuttuklarına değinerek, “Eğer sayıları kısa zamanda toparlanmazsa midye patlaması yaşayabiliriz” dedi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?