banner39

Denktaş: Yirmibeşoğlu sevdiğimiz komutanımızdır

Kıbrıs'ta cami yaktık' diyen Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu için Rauf Denktaş 'Yirmibeşoğlu sevdiğimiz komutanımızdır' yorumunda bulundu.

Genel 23.09.2010, 16:56 23.09.2010, 16:59
Denktaş: Yirmibeşoğlu sevdiğimiz komutanımızdır

 

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun Kıbrıs'ta cami yaktıklarına yönelik açıklamalarının doğru olmadığını ve yanlış anlaşıldığını söyledi.

Cihan'a konuşan Rauf Denktaş, "Sayın Yirmibeşoğlu sevdiğimiz saydığımız bir komutanımızdır, 'söylediklerim yanlış anlaşıldı' demiş, demişse hakikaten yanlış anlaşıldı." ifadelerini kullandı.Kıbrıs'ta iç çatışmaların yaşandığı dönemde Rumların, kendi halkını Türklere karşı kışkırtmak için kendi önemli değerlerine saldırılar düzenlediğini ifade eden Denktaş, "Rumlar Baf kapısındaki EOKA büstüne bomba koydular. On bilerce insanı toplayarak 'Türklere ölüm' propagandası yaptılar. Bayraktar camiinde bomba patlatıldı EOKA üyesi Yorgacis, 'Türkler yaptı elimde delil var' dedi. Konuyla alakalı olarak tahkikat komisyonu kuruldu, ben avukat olarak katıldım. Çapraz sorgulama yaptık hiçbir delil yoktu." dedi.Denktaş, "107 camiyi yerle bir ettiler, okullarımızı yaktılar. Bunların hesabını soracağımıza kendi kendimizi suçlamayı marifet biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.Cihan muhabirinin 1958'de bombalanan Türk Basın Dairesi'ne bomba atanların Türk olduğunu hatırlatması üzerine Denktaş, "Evet orayı bombalayan arkadaşlar bizim arkadaşlarımızdı. Bizim arkadaşlarımız olduğunu 7 sene sonra öğrendim. İki arkadaş kendi akıllarınca Rumlara karşı yaptılar. Bu Türk cemaatinin hareketi değildi, iki heyecanlı gencin hareketiydi." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?