banner15

Devlet danaların peşine düştü

Spekülasyonla ilgili araştırma yapan 2 bakanlık, büyük şirketlerin fiyatları yükseltmek için 200 bin danayı kesime yollamadığını tespit etti

Devlet danaların peşine düştü

 

Türkiye’nin gündeminden inmeyen ve ithalata rağmen düşmeyen et fiyatlarıyla ilgili hem Tarım Bakanlığı’nın hem de Maliye Bakanlığı’nın geniş kapsamlı yaptığı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Star'ın haberine göre, yapılan araştırmalarda Kurban Bayramı’nın yaklaşmasının da etkisiyle et fiyatlarındaki dalgalanmanın perde arkasında, yaklaşık 1 milyon 200 bin hayvan stoğu bulunan şirketler çıktığı belirtildi.

Özellikle stoğunda 200 bin danası bulunan 11 büyük işletmenin, hayvanları kesime göndermeyerek, et fiyatlarındaki dalgalanmaya neden olduğu belirlendi. Yine kesime gelmiş yaklaşık 1 milyon hayvan da, fiyatlar daha da yükselecek spekülasyonları nedeniyle kesime gönderilmiyor.

SPEKÜLATÖRLERE İTHALAT TOKADI

Yapılan araştırmalarda, et ithalatına rağmen et fiyatlarının niye düşmediği de masaya yatırıldı. Yapılan değerlendirmelerde, et fiyatlarının düşmemesinde stokçuların tüm ithal kararlarına rağmen elindeki hayvanları piyasaya sürmemesinin etkili olduğu görüşünde birleşildi.

Et ithal kararı ile birlikte elinde hayvanı bulunan küçük üreticinin ise, hayvanlarını paniğe kapılarak sattığı tespit edildi. Bu nedenle, et ithalatının kapsamı genişletilerek, yani özel sektöre de et ithal etme izni verilerek, spekülatörlere ders verilmesi amaçlandı.

ANGUSLAR GELEMEDİ KÖYLÜNÜN AHIRI BOŞ KALDI

Kasaplık ithal sığırların ardından köylüye dağıtılmak için alınan ithal besilik danaların hâlâ Türkiye’ye gelmediği belirtildi. İhale şartnamesinde hayvanların en geç 60 gün içinde çiftçiye verileceği yazıyor.

14 Haziran 2010 tarihinde yapılan ihaleyi kazanan firma, Uruguay’dan deniz yoluyla getireceği Angus ve Herrefordları aradan 106 gün geçmesine rağmen Et ve Balık Kurumu’na teslim etmedi. 20 bin ithal besilik dana için EBK’ya koşan 200 bin köylünün hayvanlar için hazırladığı ahırlar ise boş kaldı. Hazirandaki ihaleyi Ürdünlü Hijazi firması kazanmıştı.

Besicilerin kendilerine de “Bu danalar neden gelmedi?” diyerek şikayette bulunduğunu aktaran Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, 20 bin baş besilik hayvanın 3 ay geçmesine rağmen hâlâ çiftçiye verilmediğini belirtti.

Yetkin, “Bende çözmüş değilim. Hazirandan bugüne kadar 3 ay geçmiş bugüne kadar bunlar getirilemedi. Ne oldu, ben de merak ediyorum. Ya yeterli istenilen ölçüde risksiz besi hayvanı bulunamadı. Ya da dünyada et fiyatları artınca bu hayvanlar getirilemedi” dedi.

İTHAL KURBANLIKLAR GELİYOR

Et ve Balık Kurumunun (EBK) kasaplık hayvan ithalatı için düzenlediği ihale kapsamında yurt dışından temin edilen büyük baş ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca kurban için özel sektöre verilen kurbanlık hayvan ithalat yetkisi dahilinde küçük baş hayvanların yurda girişi sürüyor.

Çoğunluğunu Polonya ve Macaristan’dan gelen büyükbaş hayvanların oluşturduğu büyük baş ve Bulgaristan’dan özel sektörün bakanlık izniyle getirdiği kurbanlık koyunlar Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapıyor.
 

Kaynak:Star

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2010, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
atakan
atakan - 10 yıl Önce

danaların kesilmesi

banner39

banner50

banner47

banner48