banner15

Devlet Tiyatroları'ndan bir Necip Fazıl eseri daha

Necip fazıl Kısakürek'in Sabır Taşı isimli eseri gelecek sezondan itibaren Devlet Tiyatroları'nda sahnelenecek

Devlet Tiyatroları'ndan bir Necip Fazıl eseri daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, Necip Fazıl Kısakürek'in uzun bir aradan sonra DT'de ilk kez geçen yıl sahnelenen eserinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Önümüzdeki dönem için Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul'dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" dedi.

Kurt, DT'nin 1 Ekim'de perdelerini açacak sanat sezonuyla ilgili hazırlıklarını AA muhabirine anlattı.

Geçen sezonda dikkatleri çeken Necip Fazıl'ın eseri Para'nın sahnelenmeye devam edeceğini bildiren Kurt, "DT'de 25 yıl önce yazarın Bir Adam Yaratmak eseri oynandı. Necip Fazıl, Para adlı oyununu da 40 sene önce DT'ye vermiş ancak geçen seneye kadar hiç sahnelenmemişti. Para, gittiği her yerde de büyük alkış aldı, çok fazla turne yaptı, talep de çok oldu. Örneğin, Şinasi Sahnesi'nde oynadı ve bir hafta salon tam doluydu. Önümüzdeki dönem için ise Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul'dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Kurt, geçen sezon ilk kez başlattıkları oyun haftalarıyla İngiliz tiyatrocu Shakespeare ile Rus yazar Çehov'un dünyaca ünlü klasiklerini birer hafta boyunca başkentte seyirciyle buluşturduklarını, yeni sezonda ise ocak ayında Moliere oyunları haftası, şubat ayında da Türk klasikleri haftası yapmayı planladıklarını belirtti.

Bu kapsamda, komedi ağırlıklı oyunları dünya genelinde sıkça sahnelenen Fransız yazar Moliere'nin 6-7 oyunu Ankaralı tiyatro severlerle buluşturacakları bilgisini veren Kurt, Türk klasikleri için hazırlıkları hala devam eden repertuvarda Ali Bey'in Ayyar Hamza'sı, Ahmet Vefik Paşa'nın Hastalık Hastası, Güngör Dilmen'in Midas'ın Kulakları gibi eserlerin yer alabileceğini söyledi.

Yeni sezonda yine yerli yazar ağırlıklı ve yabancı klasiklerin bulunacağı bir repertuvar planladıklarını anlatan Kurt, Ankara DT'de önceki dönemlerde perde açan ancak seyircisini tüketmeyen Bir Delinin Hatıra Defteri, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Çalıkuşu, Kösem Sultan, Cesaret Ana, Bernarda Alba'nın Evi, Para, Teneke gibi oyunların da seyredilebileceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48