Devletin kasasına 30 milyar dolar daha girecek

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2 yıl içinde yapılması planlanan özelleştirmeler ile 30 milyar TL'nin üzerinde bir paranın Hazine'nin kasasına girmesi bekleniyor...

Devletin kasasına 30 milyar dolar daha girecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet, önümüzdeki 2 yıl içerisinde köprüler, otoyollar, şeker fabrikaları, Milli Piyango İdaresi ve Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirme işlemlerini tamamlamayı planlıyor. Türkiye'nin en büyük özelleştirme ihalelerinden olan köprü ve otoyolların 25 yıl süre ile işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için yeni strateji belirleme çalışmaları devam ediyor, şans oyunlarında ise 10 yıllığına oyunları oynatma lisansının verilmesi düşünülüyor. Haber7.com'dan Kenan Biter'in haberine göre söz konusu ihalelerin 2 yıl içinde yapılması halinde ise devletin kasasına özelleştirmeden 28 yılda toplam giren paranın yarısından fazla bir para girmiş olacak.

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR

Köprü ve otoyollarla ilgili 2011 verileri baz alındığında ortaya yıllık 430 milyon dolar gelir ile 163 milyon dolar gider çıktığı, bu hesap göre ise yıllık kazancın 267 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. 25 yıllık indirgeme, gelişme, enflasyon, yatırım ve yenileme harçları da dikkate alındığında ihalede oluşabilecek yaklaşık değerin 6.5 ile 7 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor. Geçtiğimiz aralık ayında köprü ve otoyollar için; tek paket halinde, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ve fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıllık süre için gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 5,7 milyar dolarla Koç Holding AŞ - UEM Grup Berhan - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu vererek ihalenin sahibi olmuştu. Ancak Başbakan Erdoğan'ın "Daha yüksek beklentilerimiz var" çıkışından sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu ihaleyi iptal etmişti. İhale için yeni tarih ve farklı metodlar üzerinde çalışmalar sürüyor.

MİLLİ PİYANGO

Milli Piyango İdaresi için Mayıs 2009'da yapılan ilk özelleştirme ihalesi, tekliflerin ÖİB'in belirlediği 1,6 milyar dolarlık başlangıç tutarının altında kalması nedeniyle iptal edilmişti. Hükümet kanadından birçok ismin gündeme getirdiği şans oyunlarının özelleştirilmesi işlemleri için çalışmalar bu yılsonuna kadar tamamlanacak.

TÜRKŞEKER

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nca (ÖYK) TÜRKŞEKER'in özelleştirme işlemlerinin 2014 yılının sonuna kadar tamamlanması kararlaştırıldı. Türkşeker yüksek maliyetle üretim yapmaktan ve tam kapasite çalışamamaktan ötürü 2009'dan bu yana tek kuruş kar elde edemezken, geçtiğimiz yıl ise 198 milyon lira civarında zarar açıkladı. Kurumun özelleştirilme çalışmalarında, 'blok satış' ve 'Kardemir modeli' tarzında farklı modeller üzerinde çalışılıyor

KALAMIŞ YAT LİMANI

Koç Holding tarafından 15 yıldan bu yana işletilen dev Kalamış Yat Limanı da özelleştiriliyor. Avrupa'nın en değerli yat limanları arasında sayılan ve orta ölçekli aylık ortalama 2 ile 6 bin Euro kira karşılığında 2 bin yatın demirlenebildiği 435 bin m2'lik marinanın değeri, 4-5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

1985 yılından bu zamana kadar Türkiye'deki 270 kurumun kamu hisseleri, 22 yarım kalmış tesis, 1416 taşınmaz, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü, 120 tesis, 6 liman, şans oyunları ile araç muayene istasyonları özelleştirme kapsamına alındı. Bunların yarısından fazlası özelleştirilirken halen özelleştirme kapsam ve programında ise 21 kuruluş yer alıyor. Bunun yanı sıra, özelleştirme kapsamında 559 taşınmaz, 37 tesis, 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunlarının lisans hakkı da yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 13:56
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin kılıç
metin kılıç - 7 yıl Önce

şeker fabrikalarının durumu içler acısı, ir işçinin maaş+ikramiyesi 3500tl civarında(ilokul mezunu doktor, mühendis maaşına eşit) sadece 3 ay çalışıyor 9 ay yatış, işten atılma,disiplin anlyaşı yok, akşama kadar çay içip tv seyretme, sendika kral olmuş asıp kesiyor kıbrıslarda tatil organizayonları peşinde, özel fabriklar 1kg şekeri80 kuruşa imal ederken devlette ortalama 2.5tl ye şeker üretiliyor

banner39