Devletin zirvesinden ve YÖK'ten ODTÜ tepkisi

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yapılanların açık bir taciz ve öğrenim hakkında saldırı olduğunu söylerken; ODTÜ yönetimi olaya karışan tarafların hiçbirinin öğrenci olmadığını duyurdu.

Devletin zirvesinden ve YÖK'ten ODTÜ tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ODTÜ'de başörtülü kayıt sırasındaki öğrencilerle bekleyen başörtülü öğrencilere yönelik sözlü ve fiili hakaretlere YÖK'ten ve ODTÜ yönetiminden açıklamalar geldi.

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yapılanların açık bir taciz ve öğrenim hakkında saldırı olduğunu söylerken; ODTÜ yönetimi olaya karışan tarafların hiçbirinin öğrenci olmadığını duyurdu.

YÖK Başkanı Çetinsaya, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırıya ilişkin üniversitelerde bu tür olayların yaşanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Başörtüsü taktığı için baskı gören öğrencilerin olduğu bir utanç tablosunu Türkiye'nin bir daha yaşamayacağını vurgulayan Çetinsaya, yapılanın doğrudan bir taciz ve öğrenim hakkına saldırı anlamına geldiğini kaydetti.

GÜL: KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

ODTÜ'deki saldırı Cumhurbaşkanı Gül'ün de gündemindeydi. Cumhurbaşkanı Gül, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü saldırıya ilişkin, "Temel hak olan eğitimi engellemeye kimsenin gücü yetmez" dedi.

Gül, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yapılan sözlü saldırıya ilişkin, şöyle konuştu:

''Bunlar hep geride kalmış meseleler. Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez, kılık kıyafet bütün bunlar, bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Onun için Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinden, düşüncesinden dolayı baskı yapmayalım. Bunlar geçmişte kalan meseleler.''

ERDOĞAN: GEREKENİ YAPACAĞIZ

Saldırıya tepki veren isimlerden biri de Başbakan Erdoğan oldu. Erdoğan Rusya'da yaptığı basın toplantısında ODTÜ'de başörtülü öğrencilerin maruz kaldığı hakarete ve saldırıya da değindi.

Erdoğan, başörtülü öğrencilere yönelik yapılan davranışın güvenlik güçleri tarafından engellenmemesini sert bir dille eleştirerek konuyla ilgili olarak hem YÖK'ün hem de kendilerinin gerekenleri yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, konuyla ilgil şunları ifade etti: Böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değildir. O kızlarımız, diğerlerini hakkı orada ne ise onun da hakkı vardır. Artık onların özlediği çok gerilerde kaldı. Temel hak ve özgürlüklerin hakim olduğu bir Türkiye var artık. Bunlara mani olanlar bunun bedelini öderler. Biz de sonuna kadar bunun takipçisi oluruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 17:27
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 7 yıl Önce

çağdaş yobazlıkta varılan son nokta...insanlık adına utanıyorum...

SULTAN
SULTAN - 7 yıl Önce

BENCE HİÇ KİMSENİN HİÇ KİMSEYİ FARKLISIN DİYE YARGILAMAYA HAKKI YOKTUR. HAKKI OLMADIĞI GİBİ KİMSEYİ AŞAĞILAYAMAZ.. ODTÜDE OLANLAR BİR DÜŞÜNCE KISIRLIĞIDIR.. BU DURUM BİREYLERİN HAK VE HÜRRİYETİNE SALDIRIDIR .VE EN KISA ZAMANDA OLAYLARI BAŞLATAN DÜŞÜNCE FAKİRİ İNSANLARIN HESAP VERMESİ GEREKİR

banner39