banner15

'Devrimci karargah' davası devam ediyor

Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu 57 sanığın yargılandığı 'Devrimci Karargah davasına devam edildi.

'Devrimci karargah' davası devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

''Devrimci Karargah Örgütü'' üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri iddia edilen eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu 57 sanığın yargılandığı davada savunma yapan tutuklu sanık Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan, ''iddianamenin, somut olgulara dayanmayan fantastik bir iddianame olduğunu'' savundu. 

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden ve sanıklara destek vermek amacıyla milletvekili Sebahat Tuncel, eski milletvekili Akın Birdal, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan ve İsviçre'den gelen Demokrat Hukukçular Derneği üyesi avukat Marcel Bosonnet'in de izlediği duruşmada, tutuklu sanık SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan savunma yaptı. 

''İddianamenin, somut olgulara dayanmayan fantastik bir iddianame olduğunu'' savunan Turan, ''İddianame, yaşamın olağan akışına uygun değil. Hanefi Avcı, egemenlerce şu an av haline getirilerek bu sıralara oturtulmuştur. Bizleri itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyor ve şiddetle protesto ediyoruz'' dedi. 

SDP'nin 6 üyesinin ''Devrimci Karargah Örgütü üyesi olmak'' suçundan tutuklu yargılandığını ve SDP ile bu örgüt arasındaki illiyet bağını gösteren hiçbir olgunun bulunmadığını savunan Turan, SDP'nin Siyasi Partiler Yasası'na uygun olarak kurulan yasal bir parti olduğunu ve amacının da sosyalizmi kurmak olduğunu aktardı. 

SDP'nin genel stratejisine uygun olarak darbenin karşısında yer aldığını ve bununla ilgili kampanyalar yaptığını anlatan Turan, şunları kaydetti: 

''Onursal Başkanımız Akın Birdal, Ergenekon çetelerince infaz edilmek istendi. Düzenlenen suikastte tesadüfen hayatta kaldı. Hiç kimsenin tesadüfen olsa da SDP ye Ergenekon yaftasını yapıştırmaya gücü yetmez. SDP ile Devrimci Karargah Örgütünün bütünleştiği iddiası hiçbir somut delile dayanmıyor. Zihin okumaya, zihin hafiyeliğine dayanıyor. SDP ve SDP'nin birlikte siyaset yaptığı partilerin devrimci karargah ile hiçbir alakası yok. Kürt meselesinde takındığımız tavır, sosyalistlerin birliği için verdiğimiz mücadele nedeniyle polis tarafından kurulan açık bir komplodur. Üzerime atılı suçlamalar tamamen partinin 24 saat polis ve adli denetiminden geçen faaliyetlerine ilişkindir.'' 
     
''NECDET KILIÇ DOSTUMDUR''

Hanefi Avcı'nın kullandığı telefon hattının sahibi olan tutuklu sanık Necdet Kılıç'ın, 1978'li ve dostu olduğunu aktaran Turan, evinde bulunan 9 bin kitabın da suç delili olarak gösterildiğini söyledi. 

''Hekimim, genel başkanım, aynı zamanda da yazarım. Şimdi bu iddia karşısında kendimi nasıl savunayım? Babadan kalma eski bir tabanca örgüt üyesi olmama delil gösteriliyor. Babam öldüğünde eşyaları ile birlikte getirilmiş. Evde nerede olduğunu dahi bilmiyordum. Polis didik didik arayıp bulmuş'' ifadelerini kullanan Turan, 2009 yılında belediye başkanlığına adaylığını koyduğunda silahlı saldırıya uğradığını ve yara almadan kurtulduğunu hatırlattı. 

Ailesinin de tehdit edildiğini ve son derece mağdur olduğunu ifade eden Turan, tüm hayatının açık olduğunu ve devletin istihbarat birimlerinin kendisinin neler yaptığını gayet iyi bildiğini savundu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35