DHKP-C, üniversite öğrencilerini fişlemiş

DHKP-C'li avukatlar hakkında hazırlanan iddianamenin ek klasörlerinde, terör örgütünün üniversitelerdeki yapılanması hakkında çarpıcı bilgiler yer alıyor

DHKP-C, üniversite öğrencilerini fişlemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DHKP-C'li avukatlara yönelik yapılan operasyonlar sonrası hazırlanan iddianamenin ek klasörlerinde Çelik kod adlı gizli tanığın ifadeleri dikkat çekiyor.

9'u tutuklu 22 avukat hakkında 'terör örgütü yöneticisi olmak', 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'örgüt adına faaliyet göstermek' gibi suçlamaların yer aldığı iddianemede, ailesi ve yakın çevresi solcu olduğundan dolayı genelde sol içerikli yayınları okumaya başlayarak örgüte dahil olduğunu itiraf eden Çelik, örgütün yayın organı 'Yürüyüş' dergisini okuduğunu belirtiyor.

İlk önceleri örgütün Malatya'daki faaliyetlerinde bulunan gizli tanık, daha sonraki süreçlerde örgütün İstanbul'daki Gençlik Federasyonu'nda görevlendirilmiş.

Çelik bu sırada ailesiyle olan irtibatının da kesildiğini aktarıyor. Gizli tanık, ek klasörlerdeki bilgilere göre, "İstanbul Üniversitesi içerisinde aktif olarak faaliyet gösteren ülkücüleri fişleme işini Gençlik Federasyonu içindeki üniversite öğrencileri bilgi olarak getirirdi. Bu istihbari bilgileri, o dönemin DHKP-C terör örgütü gençlik sorumlusu olan P.Ö.O. ve Ş.Y.'ye verdiklerini biliyordum." diyor.

Gizli tanığın belirttiğine göre örgüt, 2010 yılı Şubat ayında Anadolu'nun  çeşitli yerlerinden 150 kişilik ekip getirerek 3'erli gruplar halinde devrimcilik ve silahlı mücadele eğitimi vermiş. Gizli tanık Çelik'in ifadesinde, örgütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Kürdistan bölgesi olarak adlandırdığı ve bu şekilde yapılandığı dile getirildi. Ek klasörlerde yer alan bilgilerde, DHKP-C terör örgütünün üye kazanmasıyla ilgili yöntemlere de yer veriliyor. Gizli tanık Çelik'in ifadesine göre örgüte adam kazanmak için teröristler, 'DHKP-C örgütü değil de, Dev-Sol'cuyuz, DEV-GENÇ'liyiz veya Halk Cepheli ya da Cephe'den geliyoruz' diye kendilerini tanıtıyordu.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 16:48
banner53
YORUM EKLE

banner39