DHMİ'den 'avans' iddialarına cevap

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yer alan Milas-Bodrum Havalimanı terminallerinin işletme hakkının devri ihalesindeki "avans" iddialarına yanıt verdi.

DHMİ'den 'avans' iddialarına cevap

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, söz konusu ihalede, komisyon başkanı ile komisyon üyesinin arasında geçen konuşmanın, ihale şartnamesi ve sözleşmesi gereği ihale sonucunda elde edilecek imtiyaz gelirinden alınacak yüzde 20 peşinatın, Genel Müdürlüğün bütçesi çerçevesinde nasıl kullanılabileceğine ilişkin olduğunu bildirdi.

 Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Milas-Bodrum Havalimanı Terminalleri'nin işletme hakkının devri ihalesinin 21 Mart 2014 tarihinde DHMİ Genel Müdürlüğünde yapıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu ihalede, açık arttırmayla teklifler alınırken firmalardan birinin isteği ile verilen arada ihale komisyonu başkanı ile bir komisyon üyesi arasındaki sohbetin haber haline getirilerek servis edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Konuşmaların içeriği ile ilgisi olmayan 'İhaledeki 'avans' muhabbeti açık mikrofona yansıdı' şeklindeki imalı bir başlıkla yayımlanan bu haber, bazı yayın organlarında yer almıştır. Haberde yer alan konuşma içeriğinden de anlaşılacağı üzere, komisyon başkanı ile komisyon üyesinin arasında geçen konuşma, ihale şartnamesi ve sözleşmesi gereği ihale sonucunda elde edilecek imtiyaz gelirinden alınacak yüzde 20 peşinatın, DHMİ'nin bütçesi çerçevesinde nasıl kullanılabileceğine ilişkindir. Konuşma esnasında bu yüzde 20'lik peşinat, gündelik kullanım alışkanlığı ile 'avans' olarak ifade edilmiştir.

Söz konusu diyalogda ihale sonucunda Genel Müdürlüğümüzün artacak gelirine göre finansman programı ile bütçesinin revize edilmesi, Genel Müdürlüğümüz yatırım programında yer alan Atatürk Havalimanı PAT Sahalarının onarımı projesi ile Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası ve mütemmimleri yatırımlarının daha kısa sürede tamamlanması amacıyla ek ödenek sağlanması ile mevzuat gereği Hazine Müsteşarlığına ödenmesi gereken temettü ödemeleri üzerinde fikir yürütülmektedir. Genel Müdürlüğümüz finansman programı ile bütçesinin revize edilmesi için gerekli işlemler de konuşmada dile getirilmiş, yönetim kurulu kararı ile Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü sonrasında yatırım programında yer alan projelere ek ödenek tahsisi için Kalkınma Bakanlığından müsaade alınması gerektiği üzerinde durulmuştur."

Kaynak: AA

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2014, 21:10
banner53
YORUM EKLE

banner39