banner39

Dicle Üniversitesi'nde afiş gerginliği: Onlarca gözaltı

Dicle Üniversitesi'nde bir grup öğrenci basın açıklaması yaptıktan sonra üniversite binalarına girerek çevreye zarar verdi. Polis en az 60 öğrenciyi gözaltına aldı

Genel 15.04.2014, 13:47 15.04.2014, 17:54
Dicle Üniversitesi'nde afiş gerginliği: Onlarca gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dicle Üniversitesi'nde (DÜ) farklı görüşlü öğrenci grupları arasında "afiş asma" tartışması yüzünden gerginlik yaşandı. Meydana gelen çatışmaların ardından üniversiteye giren polis onlarca öğrenciyi gözaltına aldı.

Yerleşke içerisinde yer alan Ziraat, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde DÜ Öğrenci Derneği ile Bilge Gençlik Kulübü üyeleri arasında Kutlu Doğum Haftası etkinliğine ilişkin "afiş asma" yüzünden tartışma çıktı.

Polisin zamanında müdahalesiyle kavgaya dönüşmeyen gerginlikten sonra basın açıklaması yapmak amacıyla Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde toplanan DÜ Öğrenci Derneği üyeleri, Fen Edebiyat Fakültesi'ne kadar yürüdükten sonra burada basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından fakülte binasına giren öğrenciler, pencere, kapı, pano ve turnikelere zarar verdikten sonra öğrencilerden derslikleri boşaltmalarını istedi. Gerginliğin artması üzerine binaya giren güvenlik güçleri öğrencilere müdahale ederek, onlarca öğrenciyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine bindirilerek, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de olay yerine gelerek, fakülte binasına girmek istedi. Ancak polis Zümrüt'e izin vermedi.

BİR YIL ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Geçen yıl 8 Nisan'da DÜ Mimarlık Fakültesi kantininde DÜ Fuar ve Kongre Merkezi'nde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenecek konferansın bildirisinin dağıtıldığı sırada farklı görüşlü iki öğrenci grubu arasında başlayan tartışma bıçaklı kavgaya dönüşmüştü.

Çıkan olaylarda 3'ü güvenlik görevlisi 7 kişi yaralanmış, 60 kişi gözaltına alınmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?