Dink davasında gizlilik muamması!

Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın yargılandığı davada, Mahkeme, avukatların istediği belgeleri vermedi. Savcılık, 'belgelerin taraflarla paylaşılması' konusundaki takdiri mahkemeye bıraktı

Dink davasında gizlilik muamması!

Gazeteci Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast'ın "terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılandığı davada, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, Ogün Samast ile halen soruşturma yürüten TMK 10. Madde ile görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne yazı yazarak, soruşturma dosyasında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) gelen kayıtlar içinde Ogün Samast ile ilgili olan bölümler ile varsa gizli tanık ifadesinin gönderilmesini istedi.

Bu talep üzerine soruşturmayı yürüten Savcı Muammer Akkaş, Samast'ın iletişim kayıtlarının da yer aldığı bazı belgeleri mahkemeye gönderdi ama belgeleri inceleyen mahkeme, dava avukatlarının belgeleri istemesi üzerine savcılığa bir yazı daha yazdı. Bu sefer de gönderilen belgeler arasında 'gizlilik arz eden belge ve bilgilerden olup olmadığını' sordu. Savcı Akkaş, söz konusu yazıya geçtiğimiz günlerde yanıt verdi.

KARAR MAHKEMENİN DEDİ

Akkaş, Dink cinayeti ile lgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ve dosya üzerinde gizlilik kararı bulunduğu belirtti. Ancak savcı Akkaş, mahkemeye gönderilen belgelerin taraflarla paylaşılması konusunda görüş bildirmeyerek, "Belgelerin taraflarla paylaşılması konusundaki takdir mahkemenizdedir" dedi. Bu yazı üzerine mahkeme söz konusu belgeleri yeniden değerlendirmeye aldı. Mahkemenin önümüzdeki günlerde savcılıktan gelen belgeleri taraflara verip vermeme' konusundaki kararını açıklaması bekleniyor.

MECLİS'TEN DE CEVAP BEKLENİYOR

Öte yandan mahkeme, MİT tarafından TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gönderilen evraklarda Dink cinayetine ilişkin olanlar varsa, 'gizlilik arz etmeyen hususlarda' birer örneğinin gönderilmesini istedi. Mahkemenin isteği üzerine TBMM'den de bazı evraklar gönderildi. Belgeleri inceleyen mahkeme TBMM'ye de yazı yazarak, gönderilen evrakların 'devlet sırrı niteliğinde, gizlilik arz eden belge ve bilgilerden olup olmadığını' sordu. Ancak henüz TBMM'den yanıt gelmedi.

Kaynak: Vatan

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 07:57
banner53
YORUM EKLE

banner39