banner39

Dış basın Ergenekon'u Başbuğ üzerinden gördü

Ergenekon kararları anında dış basında da yankılandı. Haber ajansları Ergenekon kararlarını genelde İlker Başbuğ üzerinden gördü

Genel 05.08.2013, 18:40 05.08.2013, 19:05
Dış basın Ergenekon'u Başbuğ üzerinden gördü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de, ülke tarihinin en önemli davalarından biri olarak görülen Ergenekon davasının bugün açıklanan kararları dış basında da anında yankılandı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, 5 yıldır devam eden Ergenekon davasındaki kararların açıklanmasını abonelerine "flaş" haber olarak duyurdu. Haberde, Türk mahkemesinin, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'a müebbet hapis cezası verdiği belirtildi.

Başbuğ'un Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devirme planları içeresinde yer aldığı için bu cezayı aldığı ifade edildi. Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ'un yanı sıra bazı muhalefet milletvekilleri, eski üst düzey askerlerin de ağır hapis cezalarına çarptırıldığı dile getirildi.

Gezi olaylarında Türkiye'nin tepkisini çeken CNN Internetional ise davayı, "Türkiyenin en uzun ve kutuplaştırıcı davası" olarak niteledi. Kanal, Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un, üküm giyen kişiler arasında en yüksek rütbeli isim olduğunu yazdı.

Fransız haber ajansı AFP ise davayı "Başbakan Erdoğan'ın laik ve militarist rakipleriyle hesaplaşma sürecinde önemli bir sınav" olarak niteledi.

El Cezire kanalı, "Yüksek profilli isimlerin bulunduğu davada 300'e yakın kişi hakkında karar verildiğini" yazdı.

İngiliz haber kanalı BBC ise, "Silivri mahkemesi hükümetle büyük ölçüde aynı fikirde olduğunu gösterdi" yorumunu yaptı.

Almanya'nın saygın haber dergilerinden Der Spiegel, Ergenekon davası kararlarını internet sayfasında, "Mahkemeden eski genelkurmay başkanına ömür boyu hapis" başlığıyla verdi. Der Spiegel, Türkiye'de asrın davası olarak nitelendirilen ve çok tartışılan Ergenekon davasında kararların açıklandığını belirtti.

İsrail gazetesi Haaretz de internet sayfasında Ergenekon davası kararını birinci haber olarak verdi. "Türk mahkemesi, Erdoğan'a darbe girişiminden eski genelkurmay başkanına müebbet verdi" başlığıyla yayınlanan haberde, asker, siyasetçi, akademisyen ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 300 sanığın, Türk hükümetine darbe girişi bulunmakla suçlandığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?