Dış ticaret açığına katma değerli çözüm

Türkiye’nin 2011 yılının ilk aylarında 7 milyar 312 milyon doları aşan dış ticaret açığının yüzde 54’ünü üç ülkeye verdiği açık oluşturdu.

Dış ticaret açığına katma değerli çözüm

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Türkiye'nin Ocak ayında Rusya'ya 1.6 milyar dolar, Çin'e 1.4 milyar dolar ve ABD'ye 936 milyon dolar dış ticaret açığı veren Türkiye, Ocak ayında bu üç ülkeye toplam 3 milyar 974 milyon dolar döviz akıttı. Türkiye 2011 yılı Ocak ayında toplam 9 milyar 561.2 milyon dolarlık ihracata karşılık, 16 milyar 873.4 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirerek 7 milyar 312.2 milyon dolarlık dış ticaret açığı verdi. Bu açığın 3 milyar 974 milyon dolarlık bölümünü Rusya, Çin ve ABD'ye verilen dış ticaret açığı oluşturdu. Buna İran ile Almanya'nın eklenmesiyle, dış ticaret açığı 4 milyar 948 milyon doları, 5 ülkenin toplam dış ticaret açığı içindeki payı ise yüzde 67.5'i aştı.

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERE ÖNEM VERMELİYİZ

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Mustafa Alkan, Türkiye'nin dış ticaret açığı olan ülkelere aslında büyük oranda ihracat yapmasına ve çok çeşitli ürünler göndermesine rağmen dış ticaret açığı vermemizin sebebinin bizim katma değerli ürünler gönderemeyişimizden kaynaklandığını dile getirdi. Alkan, özellikle Türkiye'nin son zamanlarda makine ihracatının giderek arttığını ifade ederek "İtalya'nın 1,5 Milyon Euro'ya sattığı bir ambalaj makinesini Türkiye 500–600 bin Euro'ya satıyor, bu rekabet hızını daha da geliştirebiliriz, bunun için ürün üzerinde oynamalar yaparak daha çok işlevsel hale getirebiliriz ve kaliteyi artırarak başarabiliriz, dedi."

LOBİ KONUSU ÜZERİNE EĞİLMELİYİZ

ABD, dış ticaret açığı verilen ülkeler arasında Rusya ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer aldı. Ocak ayında ABD'ye yapılan ihracat yüzde 25.2 artışla 309 milyon dolar iken, ithalat yüzde 89.8 artışla 1 milyar 245.6 milyon dolar oldu. Türkiye'nin ABD'ye verdiği dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 128.8 artarak 936.5 milyon dolara ulaştı. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Yenel, özellikle ABD seyahati sırasında gözlemlediği en önemli konunun LOBİCİLİK olduğuna dikkat çekerek bu konuya hem hükümet hem de sivil toplum örgütleri olarak daha yakından ilgilenmeliyiz, dedi. Öte yandan Türk pamuğunun ABD'de daha iyi tanıtılması gerektiğine işaret eden İTO Meclis Üyesi İlhan Soylu'da Türk pamuğu (iplik ve tekstil) pazarda hakim bir pozisyona sahip olmasına rağmen, Mısır ya da Hindistan pamuğunun pazarlaması daha iyi yapıldığını söyledi.

İRAN YATIRIM İÇİN BAKİR BİR ALAN

İran, Türkiye'nin, en çok dış ticaret açığı verdiği ülkeler arasında 4'üncü sırada yer aldı. Ocak ayında Türkiye'nin İran'a verdiği dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134 artışla 561,9 milyon doları buldu. İTO  Meclis Üyesi Abdülmuti Baran'da İran'ın bakir ve ufku geniş bir yer olduğunu belirterek ayağını sağlam basarak yatırım yapıldığı takdirde ciddi bir söz sahibi olunabilecek bir ülke olarak değerlendirdi. Türk işadamlarının güven aradığını bunun sağlanması halinde iki ülke ilişkilerinin mevcut durumdan daha da artacağına inandığını söyleyen Baran, mağdur olmamak için iyi bir araştırma ve ortakla yatırım yapmanın faydalı olacağını belirtti. Özellikle tarım sektöründe yatırımın geniş olduğunun altını çizen Baran, enerji, tekstil, tarım, otomotiv alanlarında yatırım yapılabileceğini ifade etti.

DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİĞİMİZ ÜLKELER

Ocak ayında Türkiye'nin en çok dış ticaret fazlası verdiği ülkelerin başında Irak yer aldı. Türkiye Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 73.1 artışla Irak'a 496 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. Dış ticaret fazlası verilen ülkeler arasında 263.8 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri ikinci, 205.8 milyon dolarla İngiltere üçüncü sırada yer aldı. Halk ayaklanmalarının yaşandığı Libya'ya verilen dış ticaret fazlası ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.3 artışla 124.5 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Türkiye Ocak ayında, isyan yaşanan ülkelerden Mısır'a geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.7 azalışla 99.5 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu dönemde Tunus'a verilen dış ticaret fazlası ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 74.2 azalışla 14.9 milyon dolar oldu. 2011 yılı Ocak ayında Türkiye'nin dış ticaret dengesinin fazla verdiği diğer ülkeler şöyle oldu: "Arjantin, Azerbaycan, Danimarka, Fas, Gürcistan, İsrail, KKTC, Liberya, Lübnan, Marshall Adaları, Sırbistan, Suriye, Türkmenistan ve Yunanistan."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 13:34
banner53
YORUM EKLE

banner39