banner39

banner35

DİSK ve KESK hükümeti suçladı

İstanbul'da dün meydana gelen 1 Mayıs olaylarıyla ilgili açıklama yapan DİSK ve KESK, yaşananların tek sorumlusunun hükümet olduğunu belirtti

Genel 02.05.2013, 14:25 02.05.2013, 14:25
DİSK ve KESK hükümeti suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devrimci İşçi Sendikaları Konferedasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk-İş'inde aralarında bulunduğu sendikalar, DİSK Genel Merkezi'nde 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylarla ilgili açıklamada bulundu.

DİSK Başkanı Kani Beko, "Dünkü yaşanan olayları ve gelişmeleri, baskıyı terörü sizlerle paylaşmak istiyorum. AKP'nin ve sermayenin dikensiz gül bahçesi hayalini bozmaya devam edeceğiz.

İstanbul'da sıkı yönetim uygulamakla yetinmeyen hükümet işçilere, emekçiler, halka 1 Mayıs'a saldırmaya devam ediyor. Bu saldırıların arkasında AKP'nin işçi-emekçi düşmanı tavrı bulunmaktadır. İstanbul'u açık hava cezaevine çevirmek pahasına binlerce polisi, işçilere saldırı için seferber eden AKP hükümeti ve onun valisi 1 Mayıs'ı yasaklayamayacağını bir kez daha gördü. Emekçiler tüm İstanbul'u 1 Mayıs alanına çevirdiler. Hükümetin ve valinin tavrı ideolojiktir" dedi.

KESK Başkanı Lami Özgen de dün yaşananları kimsenin gizleyemeyeceğini belirterek, "Kimse güvenlik güçlerine saldırmamıştır. Dün bizzat Beşiktaş kolunda sabah 07.30'da daha 10-15 kişi bir araya gelmeden polisler tarafından gazla, taziyikli suyla, saldırıyla karşı karşıya kaldık. Vali açıklamasında polise yönelik taş ve bilye saldırısı ve benzeri hususları ifade ediyor. Bizde şunu diyoruz kitle toplanmadan sabah 07.30'da Beşiktaş kolunda toplanmak üzere olan insanlara direkt uyarı yapmadan gaz ve su saldırısı yapılmıştır. Gazeteciler de bunu gördü saat 14.00 kadar bu aralıksız devam etmiştir" dedi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?