Diyanet, rahasthane açıyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. " dedi

Diyanet, rahasthane açıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, rasathane kurmak için astronomi bilimi uzmanlarıyla bir çalışma yürüttüklerini belirterek, "Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın bir rasathanesi ve gözlem evi olacak" diye konuştu.

Ramazan ayında imsak saatine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Görmez, çelişkiyi ortadan kaldırmak için bir ekibin hilalin görüneceği Güney Afrika 'nın Capetown kentine gideceğini ifade ederek, "Astronomi bilimi bize hilalin hangi gün hangi saatte nerede görüleceğini gösteriyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar, dünyanın dengesi bozulur. Diyanet TV'den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilalin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilali canlı olarak yansıtacaklar. Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın bir rasathanesi, gözlemevi olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39