Diyarbakır Surları ve Hevsel Dünya Miras Listesi'nde

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi

Diyarbakır Surları ve Hevsel Dünya Miras Listesi'nde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildiğini bildirdi.

Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili beklenilen müjdeli haberi aldıklarını belirtti. 

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine karar verildiğini aktaran Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Haber, Almanya'da Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı'ndan az önce geldi. Böylece Türkiye'nin listedeki varlık sayısı 14'e yükseldi. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından. Hevsel Bahçeleri de Dicle'nin kıyısında kurulan verimli, bereketli topraklar. Aynı toplantıda Efes dosyamız da görüşülecek. Yüzleri güldürmek için şimdi sıra Efes'te. Adaylık süreci boyunca emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum."

KOMİSYON ÜYESİNİN AÇIKLAMASI

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, "20 üyenin tamamı Diyarbakır'ın lehine söz alarak hem koruma planının hem mirasın insanlık için çok önemli olduğunu vurguladılar. Büyük bir uzlaşma ve alkışlar arasında Diyarbakır, Dünya Miras Listesi'ne kabul edildi" dedi.

39. UNESCO Dünya Miras Komite Toplantısı, Almanya'nın ev sahipliğinde Bonn kentinde devam ediyor. Toplantıyı yakından takip eden Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin, Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesini değerlendirdi.

Toplantılarda, inceleme organı olan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin (ICOMOS) Diyarbakır dosyasına ilişkin bazı endişelerinin giderildiğini belirten Oğuz, "20 üyenin tamamı Diyarbakır'ın lehine söz alarak hem koruma planının hem mirasın insanlık için çok önemli olduğunu vurguladılar. Diyarbakır, büyük bir uzlaşma ve alkışlar arasında Dünya Miras Listesi'ne kabul edildi" diye konuştu.

Efes dosyasının ise bugün görüşüleceği bildirildi.

HEVSEL BAHÇELERİ

Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık yedi yüz hektarlık verimli arazidir. Diyarbakır’ın güney batısında Dicle Vadisi içinde yer alan 700 hektarlık Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır’ın yeşil alanıyla hem akciğeri, hem besin kaynağı, hem de simgesi.

Dicle nehrinin debisinin azalmasıyla oluşan delta zamanla verimli bahçe ve bostanlara dönüştü. Uzun yıllar, şehrin sebze meyve ihtiyacı buradan karşılandı. Ayrıca Hevsel Bahçeleri bünyesinde birçok hayvan yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 12:53
banner53
YORUM EKLE

banner39