Diyarbakır ve Batman'da asker şehre indi

Diyarbakır ve Batman'da IŞİD saldırıları gerekçesiyle düzenlenen gösteriler üzerine valilerin talebi üzerine jandarma güçleri şehre inip önlem aldı. Diyarbakır'da ise sokağa çıkma yasağı yarına kadar uzatıldı

Diyarbakır ve Batman'da asker şehre indi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, kentte çıkan olaylarda ölü sayısını 8 olarak açıkladı. Böğürcü, ölenlerden 5'inin Hüda-Par'lı olduğu yönünde bilgiler aldıklarını söyledi. Böğürcü, diğer 3 kişinin ise kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Gece de devam eden olaylar nedeniyle Valiliğin talebi üzerine İl Jardarma Komutanlığı'na bağlı askerler önlem amaçlı şehre geldi. Askerler, kentin önemli bölgelerine konuşlandırılırken, zaman zaman olaylara da müdahalelerde bulundu. Diyarbakır'ın birçok semtinden gece yarısı silah seslerinin yükseldiği duyuldu.

Diyarbakır genelinde son 24 saatte meydana gelen olaylarda ayrıca 8 özel mülk, 3 sivil araç ve 10 kamu binası ile 20 resmi araç ağır zarar gördü, iki güvenlik görevlisi de molotof ve taş atılması sonucu yaralandı.

Diyarbakır’a şu ana kadar çevre illerden beş tabur asker sevk edildi. Dün gece Diyarbakır Valiliği tarafından sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından, kentin önemli noktalarına tank, kirpi, kobra diye tabir edilen zırhlı araçlar yerleştirildi. Olası eylemlere karşı Jandarma Özel Harekat timleri başta olmak üzere iki bin asker de hazır kıta olarak bekletiliyor.

Batman’da da valiliğin talebi üzerine jandarmanın şehir merkezinde konuşlanarak önlem aldığı bildirildi. İki şehirde de sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

DİYARBAKIR'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Diyarbakır'daki sokağa çıkma yasağı, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp ilçeleri de dahil edilerek yarın sabah saat 6.00’ya kadar uzatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile Bismil, Silvan ve Lice ilçelerinde ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için saat:07.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği hatırlatıldı.

Yapılan değerlendirme sonucu sokağa çıkma yasağının Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ilçelerinin de dahil edilerek 9 Ekim Perşembe günü saat 06.00’ya kadar uzatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Şehrimizin huzuru, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından sokağa çıkma yasağına uyulması büyük önem arz etmektedir.

Güvenlik, sağlık (112 komuta kontrol, 112 Acil Sağlık İstasyonları, hastanelerde vardiye değişimleri), itfaiye, su, doğalgaz, elektrik, ulaşım idaresi çalışanları hariç diğer kamu görevlileri idari izinli olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 11:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35