banner39

Diyarbakır'da 2,5 milyar değerinde esrar ele geçirildi

Diyarbakır'da son dört ayda düzenlenen operasyonlarda piyasa değeri 2,5 milyar lirayı bulan uyuşturucu ele geçirildi

Genel 15.09.2013, 13:25 15.09.2013, 14:05
Diyarbakır'da 2,5 milyar değerinde esrar ele geçirildi

iyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Lice'nin Bağlan kırsalında ele geçirilen 10 ton 572 kilogram toz esrarla zehir tacirlerine son yılların en büyük darbesinin vurulduğunu söyledi. Vali Kıraç, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan dönemde Diyarbakır kırsalında 40 tona yakın esrar maddesi ile 47 milyon 893 bin kenevir bitkisinin ele geçirildiğini belirtti. Kıraç, uyuşturucu maddenin piyasa değerinin ise yaklaşık 2,5 milyar TL gibi korkunç bir rakam olduğunu söyledi. Kıraç, " Önceki gün ise Lice'de piyasa değeri 35 milyon TL olan 10 ton 572 kilogram toz esrar ele geçirilmiştir. Bu çalışmalar bir insanlık suçu takibidir." dedi.

Diyarbakır Valisi Kıraç, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyerek polisin jandarma desteğiyle düzenlediği operasyonda ele geçirilen esrar maddesi hakkında bilgi verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ve İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabay ile açıklama yapan Vali Kıraç, Diyarbakır kırsal alanında kolluk birimlerinin uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı ile kararlı ve etkin bir şekilde mücadelelerini devam ettirdiğini kaydetti. Kıraç, "Uyuşturucudan elde edilen kara para; toplum düzeninin bozulmasına sebep olmakla birlikte, halkımızı uzun yıllar huzursuz etmiş olan terörist faaliyetlerin de finans kaynağını teşkil etmektedir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı ile mücadele, çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlığını korumaya yönelik olduğu gibi, toplum düzeni ve aile yapısının muhafazası açısından önemlidir. Esrar üretimi ve kaçakçılığı ile mücadelede; söz konusu uyuşturucunun zehir tacirleri tarafından kullanıcılara ulaştırılmadan önce henüz tarlada ve imalat yerlerindeyken yakalanması önceliğimizdir." diye konuştu.

Mayıs ayından beri kırsal alanda 196 ayrı operasyon yaptıklarını, 47 milyon 893 bin 665 kök kenevir bitkisinin henüz tarlada üretim aşamasında yakalandığını ve imha edildiğini belirten Kıraç, "Büyük çoğunluğu imalat yerlerinde olmak üzere toplam 13 bin 309 kilogram kubar esrar, 25 bin 605 kilogram toz esrar maddesi ele geçirilmiş, operasyonlarda, 470 şüpheli yakalanmış, adli mercilere teslim edilmiştir. Söz konusu esrar maddelerinin piyasa maddi değerinin 134 milyon 746 bin 218 TL olduğu değerlendirilmektedir. Geçen narko-terör dosyası bağlamında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan planlı çalışmalarda, bir yılı aşkın bir süredir gerek Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, gerekse de İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından, bölgemizi kapsayan çok önemli operasyonlara imza atılmaktadır. İcra edilen bu operasyonlar neticesinde, hem terörün çok önemli bir finans kaynağı kurutulmakta, hem de tonlarca uyuşturucunun piyasaya girmesine engel olunmaktadır." şeklinde konuştu.

"SON OPERASYONDA ZEHİR TACİRLERİNE SON YILLARIN EN BÜYÜK DARBESİ VURULDU"

Vali Kıraç, Diyarbakır'ın Lice ilçesi Bağlan köyünde dün KOM polisinin düzenlediği, jandarma ile özel harekat polisinin de çevre güvenliğini sağladığı operasyonda terör amaçlı uyuşturucu madde imal ve ticareti yapan şahısların muhtelif yerlerde esrar maddesi depoladığının tespit edildiğini belirtti. Kıraç, "Elde edilen bilgiler doğrultusunda Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle müştereken Lice İlçesi Bağlan Köyü arazisinde terör amaçlı uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı ile mücadeleye yönelik olarak operasyon başlatılmıştır. Operasyonda çuvallar içerisinde yaklaşık 10 ton 572 kilogram toz esrar, 2 bin metrekare arazide 20 bin kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Söz konusu esrar maddelerinin piyasa maddi değerinin 34 milyon 887 bin 600 TL olduğu değerlendirilmektedir." dedi.

Vali Kıraç, zehir tacirlerinin hazine arazilerini kullandığını belirterek, esrar maddesinin kimlere ait olduğunun araştırıldığını kaydetti

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?