Diyarbakır'da STK'lar PKK saldırılarını kınadı

Diyarbakır'da onlarca STK temsilcisi PKK tarafından düzenlenen saldırıları kınadı

Diyarbakır'da STK'lar PKK saldırılarını kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Batman'da bir kişinin ölümü, iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya ilişkin sağduyu çağrısında bulundu.

Cuma namazı sonrası Ulucami önünde toplanan 72 sivil toplum örgütü temsilcisi basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (BEM-BİR-SEN) Diyarbakır Şube Başkanı İbrahim Gökdemir, Batman'da 2 Kasım'da meydana gelen olaya adil, tarafsız sivil toplum kuruluşlarının müdahil olması gerektiğini söyledi.

Gökdemir, geçmişte bölgede büyük acılar yaşandığını ancak tarihi bir sürecin yaşanmaya başladığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Barış, kardeşlik, hoşgörü ve farklılıklara saygının hiç tartışılmadığı kadar tartışılmaya başlandığı günler yaşıyoruz. Batman'da yaşanan olaylar bölge için yeni bir provokasyon fitilini ateşlemiştir. Tam da çözüm süreciyle ülkemizde esmeye başlayan barış rüzgarları ile vatandaşlar rahat bir nefes alma arzusunda iken bölgenin yeniden kaos ortamına sürüklenmek istenmesi manidardır. Siyasiler bu tür olaylarla ilgili kullandıkları dilde daha temkinli olmalıdır. Provakatif söylem ve tutum terk edilmeli, gereksiz ve mesnetsiz suçlamalardan vazgeçilmelidir. Yeniden bir çatışma ve şiddet ortamına sürükleyecek bu adımlardan fazlasıyla kaygı duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Fitne ve kaos ortamı oluşturma peşinde olanlara fırsat verilmemelidir. Böyle yapan kim olursa olsun eleştirilmeli ve dışlanmalıdır. Tüm resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarını muhtemel olayları önleyecek önlemler almaya davet ediyoruz."

Gökdemir, Batman'daki silahlı saldırıda ölen Özcan Temel'e Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dilediklerini söyledi.

Sık sık tekbir getiren grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39